Leuzea šustivá

Maralový kořen, Leuzea carthamoides L., Morali koreň, Parcha saflórová

Výskyt: Leuzea je trváca, divoko rastúca bylina pôvodne pochádzajúca zo studených oblastí Ďalekého východu. Vylúhovaný výťažok koreňa využívali už staré prírodné liečiteľstvá pri odstraňovaní únavy a celkovej slabosti. V zimnom období sa používal ako prostriedokleuzea-sustiva-1240_jpg_290x600_q85zabezpečujúci posilnenie imunity organizmu. Dnes sa táto rastlina pestuje na farmaceutické účely predovšetkým ako roborans (posilujúci) a celkové tonikum. Môžeme ju poznať aj pod názvom “Maralov koreň”. Tento názov je odvodený od toho, že jej korene vykopávajú a s chuťou požierajú jelene maral počas ruje. Domovom leuzei šuštivej je východný Kazachstan, Mongolsko a územie ťahajúce sa až k Bajkalu. Dospelá rastlina sa podobá na podliak so svetlo fialovým kvetom.

Uplatnenie: Podporuje reparačné procesy v tkanivách, po operačných zákrokoch a zvyšuje odolnosť voči stresu, zlepšuje celkový stav organizmu, podporuje výmenu bielkovín. Leuzea harmonizuje žľazy s vnútornou sekréciou, zvyšuje ich účinnosť, preto je nutná pri ochoreniach slinivky, pečene, sleziny, ako pri akútnych stavoch, obnovuje imunitný systém, leuzea-sustiva-706_JPG_290x600_q85 pomáha pri liečbe lymfatických uzlín, myomatóze maternice a fibróze prsníkov, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi (cukrovka, cievne ochorenia). Naviac posilňuje činnosť pohlavných žliaz, potenciu, upravuje menštruačný cyklus, nešpecificky zvyšuje odolnosť celého organizmu,  zastavuje procesy psychického a fyzického starnutia a podporuje trávenie a látkovú premenu, energetické využitie potravín. Je nezastupiteľná pri odstraňovaní ťažkých kovov a kontaminujúce látky. Priaznivo pôsobí na srdcový sval, hlavne pri rehabilitácii po infarkte a zvyšuje prietok krvi, mierne aj krvný tlak. Źlepšuje mozgovú činnosť a činnosť centrálneho nervového systému.

Upozornenie: Pri hypertenzii ťažkého stupňa je potrebné znížiť dávky, neužívať pri ťažkých produktívnych psychózach, ťažších poruchách srdcového rytmu.

Zaujímavosť: Koreň leuzei používali Tatári ako afrodiziakum.

Aplikáciu bylinky leuzea šustivá nájdete na stránke čaju Mocný chlap BIO, tinktúr Leuzea, Tonizačná zmesa na stránkach elixírov Masculan a Vitalit.