Krídlatka japonská

Křídlatka japonská, Fallopia japonica, syn. Polygonum cuspidatum, –

Výskyt: Krídlatka japonská je trávnatá, vytrvalá rastlina, domáca vo východnej Ázii v Japonsku,kridlatka-japonska-739_jpg_290x600_q85Číne a Kórei. V Severnej Amerike a Európe je tento druh veľmi úspešný a bola klasifikovaná ako invázna v niektorých krajinách a robí veľké problémy (invazívnosť je botanikmi definovaná nasledovne: vytláčajú pôvodné druhy z teritória, znižujú biodiverzitu, rozbíjajú betón a asfalt, znehodnocujú stavené parcely, ničia ochrany protipovodňových valov a stabilitu brehov riek, poškodzujú ľudské zdravie, hlavne Bolševník veľkolepý). Príbuzné druhy sú krídlatka obria (krídlatka Sachalinská, syn. Polygonum sachalinense) a ruská (Fallopia baldschuanica, syn. Polygonum aubertii, Polygonum baldschuanicum). Vo východných jazykoch sa tejto rastlinke hovorí “japonský bambus, prekliatie a iné”. V USA a Európe je všeobecne považovanákrídlatka japonská za invázne druhy a burinu. Je uvedený v dokumetoch Svetového zväzu ochrany prírody ako jeden zo 100 svetových najhorších inváznych druhov.

Uplatnenie: Krídlatka japonská je zdrojom resveratrolu (zabraňuje reprodukcii patogénov) a používa sa do rôznych doplnkov. Koreň a jeho extrakt je udomácnený v tradičnej čínskekridlatka-japonska-738_jpg_290x600_q85 j medicíne napríklad na reguláciu črevnej motility (prirodzené preháňadlo). Krídlatkajaponská a jej kvety sú cenené niektorými včelármi ako významný zdroj nektáru pre včely, na ročné obdobie, keď nič iného nekvitne. Med sa zvyčajne nazýval bambusový med. Mladé výhonky sú jedlé a chutia ako jarná zelenina, s chuťou podobnou ako rebarbora (i keď botanicky nemá nič spoločné s týmto druhom zeleniny).

Upozornenie: Je potrebná zvýšená opatrnosť pri konzumácii, pretože môžu zhoršiť stavy ako sú reumatizmus, artritída, dna, obličkové kamene alebo prekyslenie.

Zaujímavosť: Pakorene krídlatky môžu prežiť teploty až -35° C a môžu sa rozšíriť 7 m horizontálne a 3 m do hĺbky, takže odstránenie je nesmierne ťažké. Rastlina je tiež odolná voči rezaniu a energicky opätovne klíčia zo zbytkových koreňov. Úspech zaznamenal len agresívne použitie herbicídov a pomerne úspešné bolo striekanie morskou vodou (ale drahšie ako herbicidy).

Aplikácia bylinky Krídlatka japonská sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyŽihľava dvojdomá, Schizandra čínska,Skorocel a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.