Kozinec blanitý

Kozinec blanitý, Astragalus membranaceus L., –

Výskyt: Kozinec blanitý je pôvodom z Číny. V Číne sakozinec (čínsky názov huang gi – čo znamená “žltý vodca”) a v Amerike sa vyskytoval už od dôb Mayov.

Uplatnenie: používa pri liečbe pľúc, závratí a ako afrodiziakum. V dnešnej dobe sa kozineckozinec-blanity-1699_jpg_290x600_q85používa predovšetkým pri liečbe ženských ťažkostí. Známy je tiež svojou schopnosťou dodať telu množstvo vitálnej energie pri vyčerpanosti. Kozinec pomáha tiež pri liečbe kašľa a prechladnutia, chrípkových ochorení, impotencie, zápalov ľadvín, Parkinsonovej choroby a pre posilnenie centrálneho nervového systému. Je známy predovšetkým svojou schopnosťou aktivovať imunitu. Zo ženských ťažkostí pomáha liečiť hormonálnu nevyváženosť, zle vyvinuté prsné žľazy, frigiditu, ochabnutosť rozmnožovacích orgánov, znížené libido, návaly tepla, klimakterické problémy, neplodnosť a PMS. Posilňuje slezinu a je účinný v prípade problémov vyplývajúcich z jej nedostatočnej funkcie (nechuť do jedla, únava, slabosť). Pritom posilňuje i pľúca. Údaje z literatúry potvrdzujú, že je účinný – najmä po pôrode – pri príznakoch sprevádzajúcich poklesy a v prípade krvnej kozinec-blanity-1698_jpg_290x600_q85 nedostatočnosti (pokles maternice alebo žalúdka, krvácanie z maternice).

Zaujímavosť: Kozinec blanitý objavil v 2. storočí čínsky cisár Shen Nong, ktorý ju ako vynikajúcu liečivú rastlinu zaradil do štúdie považovanej dnes už za klasickú (Shen Nong Ben Cao Jing).

Aplikácia bylinky kozinec blanitý je v Dúhovom elixíreVitador a v doplnku zdravej výživy SambuRex.