Kostihoj lekársky

Kostival lékařský, Symphytum officinale L., Čierny koreň (dobrý koreň, svalník, trudovník, Saturnova rastlina, medový kvet)

Výskyt: Kostihoj rastie na mokrých lúkach, v priekopách, vo vlhkých lesoch a pod. Zbieramekostihoj-lekarsky-1279_jpg_290x600_q85vňať, list, koreň.

Kvitne: V máji až júli.

Uplatnenie: Kostihoj patrí už od stredoveku k významným liečivým bylinám. Používa sa pri poruchách okostice a zlomeninách, ako podpora tvorby kalusu, na hematómy, artritíde, zápaloch svalov, trombóze, angínach, poruchách trávenia, hnačkách, paradentóze, chronických zápaloch dýchacích ciest a pri vredových ochoreniach (bércové vredy). Kostihojpodporuje tvorbu hojivé tkaniva, ale nemal by sa používať na hlboké rany, pretože urýchľuje povrchové hojenie skôr ako sa rana stačí zahojiť vnútri, čo môže viesť k tvorbe abscesov. Používa sa vnútorne ako macerát a na vonkajšie použitie obklady. Ľudové liečiteľstvo odporúča kostihoj pri kašli, bronchitíde, tuberkulóze, maternicových a pľúcnych krvácaniach, ranách v ústach a v hrdle, krvácanie ďasien, lymfatických opuchlinách, zlomeninách a iných druhoch poranení. Je veľmi dobrý na vredy predkolenia, popáleniny a omrzliny. Na vonkajšiu liečbu sa používa strúhaný koreň, alebo kašička uvarená zo sušeného strúhaného koreňa a vody.

Upozornenie: V súčasnej dobe sa jeho vnútorné použitie neodporúča vďaka alkaloidokostihoj-lekarsky-1278_jpg_290x600_q85 m, ktoré obsahuje. U týchto látok je totiž podozrenie z karcinogenity.

Aplikácia bylinky Kostihoj lekársky sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyDráč obyčajný, Eukalyptus, Noni a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.