Koriander siaty

Koriandr setý, Coriandrum sativum, –

Výskyt: Koriander je jednoročná rastlina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), plano rastúca v Stredomorí, oddávna pestovaná v Indii a v Egypte.

Použitie: Koriander je príbuzný anízu, rasci a kôpru. Používa sa najmä na nakladanie húb a zeleniny, do chleba a údenárskych výrobkov, na prípravu jahňacieho a bravčového mäsa a nakoriander-siaty-1896_jpg_290x600_q85výrobu alkoholických nápojov. Z koriandra sú požívateľné všetky časti rastliny. Každá má svoju špecifickú arómu a chuť. Listy majú príchuť anízu, semená sú sladkasté, arómou pripomínajúce pomarančovú kôru a koreň je intenzívnejšou verziou listu.

Liečivé účinky: Z koriandra sa zbiera plod, ktorý sa využíva ako korenie. Koriander podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím priaznivo ovplyvňuje trávenie. Aromatická (silicová) a koreninová droga, osožná v lekárnictve (ofic. Oleum coriandri), voňavkárstve, likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach (ako korenie). Upravuje trávenie, uvoľňuje nadmerné plyny (vetry – karminatívum) v črevách a utišuje s tým súvisiace kolikové bolesti, pôsobí proti črevným parazitom (hlístam a pod.), povzbudzuje nervovú činnosť, používa sa tiež ako lkoriander-siaty-1895_jpg_290x600_q85 iečivo pre chuť do jedla (stomachikum), ďalej ako látka pôsobiaca na nervovú sústavu (nervinum), chuťové a vôňové prísady, ktorou sa spríjemňuje chuť (korigens).

Upozornenie: Kvitnúca vňať nepríjemne zapácha, čo má pre tých, ktorí s rastlinou pracujú aj chorobné následky.

Semienka z koriander siaty sú súčasťou koreniacejzmesi kari, práve vďaka ostro korenistej chuti.