Kokorík mnohokvetý

Kokořík mnohokvětý, Polygonatum multiflorum (L.) Allioni., syn.: Convallaria multiflorum L., Stavikrv mnohokvetý, tiež Fo-ti

Výskyt: Kokorík mnohokvetý je trváca bylina vysoká 30 až 80 cm. Byľ je previsnutá, valcovitá, holá. Listy dvojradovo striedavé, vajcovité, sediace, výrazne žilkaté, smerom k vrcholu sa zmenšujú. Kvety v pazu¬chách listov po 3–6 na krátkych stopkách. Okvetie valcovité, k vrcholu sa rozširuje, celé biele so zelenými škvrnami na cípoch. Bobule modročierne. Jeho domácimkokorik-mnohokvety-1035_jpg_290x600_q85prostredím sú listnaté, zmiešané alebo lužné lesy, kroviny, na pôdach hlinitých, vápnitých, kyprých, humóznych. Celkovo rastie v takmer celej Európe a aj v Severnej Amerike. Fo-ti je rastlina domáca v Číne, tiež v Japonsku a Taiwane. Liečivá časť rastliny je koreň. V tradičnej čínskej medicíne je bylinky často varená s čiernymi fazuľkami – toto je známe ako červené fo-ti. Biela fo-ti sa nespracovaný koreň.

Kvitne: V máji až júni.

Uplatnenie: V liečiteľstve sa kokorík dnes už používa veľmi zriedka, je to droga považovaná za mierne zastaranú a potenciálne aj nebezpečnú. Zbiera sa podzemok, najlepšie na jar alebo na jeseň. Suší sa čo možno najrýchlejšie za teplôt do 40°C. Droga nie je detailne prebádaná, určite ale obsahuje glukokiníny (látky znižujúce hladinu krvného cukru) a saponíny, slizy, triesloviny akokorik-mnohokvety-1034_jpg_290x600_q85 šťavelan vápenatý. Prítomnosť toxických glykozidov nie je síce dokázaná, ale zatiaľ ani vyvrátená. Vnútorne sa kokorík užíval ako prostriedok močopudný a upokojujúci, zvonka sa potom sa aplikoval na kožné zápaly a na reumatizmus. Tinktúra z kokoríka sa v niektorých prípadoch osvedčila ako pomocný liek ukľudňujúci pri stavoch úzkosti a panike. Prítomnosť glukokinínov napovedá, že by kokoríkmohol byť vhodnou drogou aj pri liečbe cukrovky, v skutočnosti sa však pozitívny účinok dostavuje len asi u polovice chorých diabetom II. typu (DMII na inzulíne nezávislých). Vnútorne by kokorík nemal byť nikdy podávaný dlhodobo dospelej populácii a ani krátkodobo by potom nemal byť podávaný deťom, tehotným a dojčiacim ženám a celkovo oslabeným, najmä starým ľuďom.

Zaujímavosť: Jedovatá a zároveň liečivá bylina – taký jekokorík. Aj cez svoj pekný vzhľad sa len zriedka pestuje. Meno kokorík je ľudovým názvom i niekoľkých ďalších rastlín, napríklad bleduľa, avšak dnes sa v botanike používa iba pre rod Polygonatum.

Upozornenie: V bobuliach kokoríka sú pravdepodobne prítomné podobné glykozidy ako v konvalinke. Otravy po ich požití boli údajne zaznamenané u detí, ale pretože tieto plody majú dosť nepríjemnú chuť, je nepravdepodobné, že by ich niekto dokázal zjesť väčšie množstvo, takže zvyčajne ide o otravy miernejšie, ktoré sa prejavujú „len“ celkovou nevoľnosťou a hnačkou.

Aplikácia bylinky Kokorík mnohokvetý sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkySrdcovník obyčajný, Žerucha peruánskaa ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.