Klinčekovec voňavý

Hřebíkovec kořenný, Eugenia caryophyllata Thumb. L., syn. Syzygium aromaticum, Klinček (hrebíček)

Výskyt: Klinčekovec voňavý je vždyzelený tropický strom, pôvodom z Moluckých ostrovoch. klincekovec-vonavy-1095_jpg_290x600_q85Pestuje sa v Zanzibare, na Madagaskare, v Západnej Indii, Molukách a v celom rade indomalajských ostrovov.

Kvitne: Kvitne dvakrát do roka. Kvety sú biele s mäsovo červeným kalichom. Plod je vajcovitá bobuľa obsahujúca jedno alebo dve semená.

Uplatnenie: Klinčeky, plody klinčekovca, sa považovali za všeliek po celé stáročia. V Číne sa používali v období dynastie Han na vyplachovanie úst, čo miernilo bolesti zubov. Klinčeky majú výraznú vôňu osobitného charakteru, korenistú a štipľavú chuť. Sú koreninou aj liečivom. Vzubnom lekárstve sa klinčekový olej používa ako významné antiseptikum. Priaznivo ovplyvňuje aj psychiku. Pôsobí ako antidepresívum, zlepšuje náladu a rozpúšťa emocionálne bloky. So zubmi mávajú niekedy trápenie nerozhodní až zbytočne opatrní ľudia s krehkou dušou. Ako do potravy tak aj do problému sa treba poriadne občas zahryznúť a uplatniť svoju vôľu. Nedôvera a strach oslabuje náš chrup, zuby strácajú odolnosť, keď sami strácame pevnú pôdu pod nohami a nevieme ako ďalej. Bolesti zubov môžu byť varovaním, že svojimi myšlienkami a skutkamiklincekovec-vonavy-1096_jpg_290x600_q85 často zraňujeme druhých a niekedy aj seba. Používajú sa na prípravu horkých žalúdočných likérov, vareného vína, známeho slovenského hriateho, punčov, ovocných štiav a kompótov. Aromatizuje sa ním zavárané ovocie. Používajú sa aj do červenej kapusty, pri príprave bravčového, baranieho mäsa, diviny, do tmavých mäsových štiav, pri nakladaní sleďov. Spolu s cibuľou a kalerábovým listom zjemňujú chuť kyslej kapusty. Sú vhodné tiež k hubám a mäsovým rôsolom. Dávajú lahodnú chuť tlačenkám a paštétam z diviny.

Zaujímavosť 1: Urodzení mohli hovoriť s cisárom len vtedy, keď si navoňali dych požutím klinčeka. Poznali ich aj starí Rimania. V stredoveku boli uznávaným korením proti epidémiám. Klinčeky by mali stále nosiť tí, ktorí veria na ochranu pred ohováraním. Náhrdelník z klinčekov, navlečených na čiernej niti, sa vešal na kolísku dieťaťa, aby bolo v bezpečí.

Zaujímavosť 2: Keď na ostrovoch Molukách kvitnú klinčekovce, domorodci s nimi zklincekovec-vonavy-1097_jpg_290x600_q85aobchádzajú ako s tehotnými ženami. Nesmie sa okolo nich robiť hluk, chodiť v noci so svetlom, dávajú pred nimi dole pokrývky hlavy – to všetko preto, aby sa strom nenaľakal a svoje plody predčasne nezhodil. Rovnako ako by predčasne porodila žena, ktorá by sa počas tehotenstva vydesila.

Upozornenie: Klinčeky ako korenie a ani éterické oleje z klinčeka by nemali používať tehotné ženy!

Aplikácia bylinky klinčenkovec voňavý je v protiparazitickom doplnku zdravej výživy ParaProteX azmesi karí korenia.