Kardamovník malabarský

Kardamon, Elettaria cardamomum (L.) White et Mason, –

Výskyt: Kardamón je známy z Indie, Cejlónu a Malajzie, ale pestuje sa aj v Guatemale. Kardamón je vzácne a drahé korenie a liečivo známe už starým Grékom a Rimanom. Sú to vráskavékardamovnik-malabarsky-1202_jpg_290x600_q85semená z 1 až 2 cm dlhých vajcovitých toboliek tropického kríka kardamovníka, patriaceho medzi rodinu zázvorovitých.

Kvitne: Kvitne svetlými žltkavými kvetmi, v ktorých dozrievajú malé zelené tobolky. Plody sa zbierajú od tretieho roka a to priebežne, lebo semená dozrievajú celoročne. Tobolky sa zbierajú nezrelé, tzn. skôr ako sa otvoria a sušia sa buď v sušiacich komorách alebo na slnku. Vlastné korenie sú semená, ponechané v tobolkách, aby z nich neunikla aróma. Malé guľaté semená obsahujú jemne aromatickú silicu.

Uplatnenie: Kardamón má priaznivé účinky na zažívanie, pôsobí proti žalúdočným problémom (pálenie záhy), považuje sa za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinok. Keď rozhryzieme párkardamónových semien, má to veľmi skľudňujúci vplyv na nervovú sústavu, osvieži dych a zlepší trávenie. Eliminuje prekyslenie zo sladkých jedál. Starobylí Egypťania žuvali kardamónové semienka ako čistič zubov, Gréci a Rimania ich používali ako parfum a Indkardamovnik-malabarsky-1201_jpg_290x600_q85 ovia považovali kardamón za liek proti tučnote. Ochladzuje, preto sa príliš nepoužíva v zimnom období. Podľa typu jedla sa používajú žltozelené sušené celé tobolky, v ktorých sú čierne zrnká, alebo samotné celé zrnká alebo už pomleté. Kardamón sa pridáva do čaju a kávy (známe v arabských krajinách), jogurtu, je súčasťou koreniacich zmesí, používa sa do pečiva, perníkov, koláčov, sušienok a vôbec sladkých dezertov, pri výrobe likérov aj do zeleninových jedál, strukovín, ryže, niektorých polievok a omáčok. Nájdeme ho v pokrmoch indickej, arabskej aj čínskej kuchyne. Je súčasťou karí korenia a garam masala („horúce korenie“ z Hindštiny). Koreníme ním veľmi opatrne, pretože ide o výrazné korenie. Najznámejšia lekárska vlastnosť tohto korenia je podpora trávenia. Pomáha pri nafukovaní a miernia sa ním kŕče a bolesti žalúdka. Žuvanie semien osviežuje dych a skrášľuje hlas. Obsiahnuté enzýmy pomáhajú „zahnať stav“ po prehýrenej noci. Podľa Potravinového kódexu SR sa plod a semeno môže pridávať do čajovín ale len do objemu 5% čaju.

Zaujímavosť: (citát od Jozefa Mražíka) „…Najdrahší, ale najkvalitnejší je semienkový kardamón bez oplodia. Ten odporúčame kupovať. Skúsenejší znalec ho ľahko rozozná. Požiadajte predávajúceho, aby vám ho zomlel, nie je to vôbec jednoduché. No vy máte istotu, že kardamón, ktorý vlastníte, je čistý, bez akýchkoľvek prímesí. Ja som sa čudoval, že mi to nechcel žiadny predavač urobiť. Všetci navrhovali, že ho pomelú spolu s kávou. Až v Jordánsku, v malom obchodíku, som sa stretol s ochotou. A zároveň som zistil príčinu neochoty. Na zomletie semena musí byť špeciálny mlynček. Pri mletí môjho kardamónu sa nedalo v obchodíku vydržať. Predavač si nasadil na ústa mokrú rúšku. Štipľavý aromatický dym zaplnil celý priestor a mletie sa muselo prerušovať, aby sa miestnosť vyvetrala…“

Aplikácia bylinky Kardamovník malabarský sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Šalvia lekárska, Schizandra čínska, Valeriána lekárska a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.