Kapucínka väčšia

Lichořeřišnice větší, Tropaeolum majus L., –

Výskyt: Kapucínka ako druh pochádza z Južnej Ameriky a Mexika a kultivuje sa na celom svete; u nás je jediným zástupcom čeľade kapucínkovitých. Na celom svete sa pestujú ako okrasné rastlinky. Prvý raz rastlinku priviezli do Európy v roku 1684 a nazvali ju „peruánsky kvet“ alebo „krvavá kvetina z Peru„. V krajine pôvodu sa ňou tradične ošetrujú rany.

Kvitne: V júni (plný rozkvet) až október.

Zber: Semeno kapucínky dozrieva postupne; zrelé má svetlú žltohnedú farbu. Za vlhkkapucinka-vacsia-1235_JPG_290x600_q85ého počasia sa zberá postupne tak, ako dozrieva; za sucha (ak je pôdny povrch pevný) môžu sa vypadávané semená zmiesť (jún až október). Semená sa dosušujú v tenkých vrstvách. Semená zbieranézmetaním sa plavia do čistej vody a následne ich treba rýchlo a opatrne sušiť na slnku alebo umelým teplom do 40 stupňov.

Uplatnenie: Kapucínka sa vyznačuje sa antibiotickými vlastnosťami a schopnosťou riediť výlučky z priedušiek. Hlavný význam bylinky je v oblasti antibiotického pôsobenia na baktérie streptokokov, stafylokokov, baktérie napádajúca močový trakt, ľadviny (proteus vulgaris), nakazenie z výkalov (eischeria coli), salmonely a ďalších a to v oblasti dýchacích, močových a gynekologických ciest. Keďže pri vonkajšom použití mierne dráždi pokožku, prisudzujú sa jej tonické vlastnosti (pôsobí na vlasy a tlmí tvorbu lupín). Navyše má kapucinka-vacsia-836_JPG_290x600_q85 antiseptické účinky na kožu. Plody plnia funkciu laxatívneho prostriedku (preháňadla). Vnútorne sa rastlinka osvedčila pri liečbe respiračných chorôb a vďaka pomerne vysokého podielu vitamínu C aj v liečbe skorbutu. Vonkajškovo sa odporúča na zmiernenie príznakov slnečného úpalu, povrchové spáleniny a sčervenenú kožu. Celá nadzemná časť sa bežne používa ako vlasové tonikum, ale aj na svrbiacu kožu pod vlasmi a nadmernú tvorbu lupín. Sušené plody kapucínky sa uplatňujú ako preháňadlo.

Upozornenie: Vonkajšie použitie môže u precitlivených osôb vyvolať alergickú reakciu.

Aplikáciu bylinky kapucínka väčšia nájdete na stránke tinktúry Kapucínka, elixíroch Nefronen, Alersan aFungilen.