Kanárium

Kanárium, Canarium Sp., –

Výskyt: Kanárium patrí medzi asi 726 druhov tropických a subtropických stromov v rodineBurseraceae. Udomácnený je v tropickej Afrike, južnej Ázii a Austrálii, v južnej Nigéŕii,kanarium-1834_jpg_290x600_q85 kanarium-1839_jpg_290x600_q85východnom Madagaskare, na Mauríciu, Indii, južnej Číne, Indonézii a Filipínach. Sú to stromy vysoké až 50 m.

Uplatnenie: Plod kanária obsahuje olejovú živicu, bohatú na kyselinu olejovú a palmitovú. Z účinných látok sú to najmä terpény (phellandrén, depentén, elemol, terpineal, carvon, terpinolén, limonén). Pôsobí najmä na dýchacie cesty a to katary dýchacích ciest, najmä bronchitis, ťažšie dýchanie, zvlášť pri suchom kašli. Ďalej pôsobí upokojujúco aj na zapálenú citlivú kožu. Celkove pôsobí ako prostriedok uľahčujúci vykašliavanie (expektorans), ďalej ako analgetikum, tonikum a antiseptikum.

Zaujímavosť: Z niektorých druhov kanária sa extrahuje živica Dammar. Dabao (Canarium odontophyllum) má zasa kôru, ktorá po namočení v teplej vode je jedlá (údajne chutí ako mäso).kanarium-1840_jpg_290x600_q85

Aplikácia bylinky Kanárium sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyNoni, Ľan siaty, doplnok zdravej výživySade a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.