Kadidlovník pílovítý

Kadidlovník, Boswellia serrata, –

Výskyt: Strom Boswellia serrata rastie prevažne v Indii. V najjužnejšej časti Ománu sa začal pestovať kadidlovník pravý (Boswellia sacra) už v staroveku. Spolu s inými vonnými esenciami (napríklad myrhou) sa zrná tejto živice používali v kadidelniciach v chrámoch po celom svete – v Egypte, na Blízkom východe i v antickom Ríme. Bol to veľmi dôležitý produkt pre náboženské obrady. V kresťanských chrámoch sa kadidlo k vydymovanie používa aj dnes.kadidlovnik-pilovity-1766_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Extrakt z kôry stromov Boswellia serrata je vysoko účinná látka s výrazným protizápalovým, antiartritickým a antihyperlipidemickým účinkom. Výskumy preukázali antiflogistické (analgetickými, antipyretickými a protizápalovými účinkami – znižujú bolesť, horúčku a zápal) účinky porovnateľné s klasickými nesteroidnými antireumatikami, avšak bez vedľajších negatívnych účinkov. Pre tento protizápalový efekt pôsobí priaznivo i pri astme. Extrakt obsahuje vysoké množstvo boswellových kyselín, ktoré zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivé účinky na miernenie prejavov osteoartrózy. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivost kĺbov. Boswelliapôsobí priaznivo na všetky chronické zápalové ochorenia najmä tým, že boswellové kyseliny majú tlmiaci účinok na aktivitu interleukinov a leukotrienov, ktoré podporujú a udržujú zápalové procesy v ktoromkoľvek telesnom orgáne. Pôsobenieboswellových kyselín je porovnateľné s kyselinou acetylosalicylovou (aspirínom). Na rozdiel od nej však tieto kyseliny nedráždia ani nepoškodzkadidlovnik-pilovity-1767_jpg_290x600_q85ujú žalúdok a črevá, neznižujú zvýšenú teplotu a neriedia krv.

Zaujímavosť: V arabskej ľudovej medicíne u beduínských kmeňov je kadidlo hojivýmprostriedkom. Parfém Amouage je najdrahšie vôňa na svete a pripravuje sa z kadidla, ktoré je pre Omán typické a ďalších 120 prísad. Rímsky spisovateľ Plínius st. v 1. storočia n. l. uviedol, že obchodovanie s kadidlom urobilo z obyvateľov Ománu najbohatších ľudí sveta. Kadidlo bolo cenené viac než zlato. V 2. storočí n. l. sa už vyvážalo približne 3000 ton kadidla ročne do Grécka, Ríma a krajín okolo Stredozemného mora.

Taktiež sa traduje, že kadidlo (živicu zo stromu Boswellia) priniesol ako dar Ježišovi kráľ (mudrc) kadidlovnik-pilovity-1768_jpg_290x600_q85Baltazár. Predpokladalo sa, že pri pálení kadidla dym prenáša motlidbu priamo do neba.

Upozornenie: Prípravok nie je určený deťom a mladistvým, ani tehotným a dojčiacim ženám.

Aplikácia byliny kadidlovník pílovitý je v doplnku zdravej výživy Joint ProteX FORTE.