Juka, Yucca Shidigera, Španielska dýka
Výskyt: Juka je kvitnúca, vždy zelená rastlina z čeľade Agavaceae. Juka je udomácnená v púšti Mojave a Sonoran v juhovýchodnej Kalifornii, južnej Nevade, ďalej v Mexiku, Karibských ostrovoch a západnej Arizone. Svojím vzhľadom pripomína palmu s hrubým a krátkym kmeňom a s listami v tvare dýky, meča. Kvety v tvare zvona po rozkvitnutí do tvaru pyramídy v nocivydávajú sladkú vôňu. Po celé stáročia jej domorodci prejavovali úctu a pokladali ju za „strom života“ pre jej obdivuhodné terapeutické účinky. Darí sa jej na slnku a v pôde s vynikajúcou priepustnosťou; ani v lete nepotrebuje vodu. Z Juky sa spravidla spracováva stopka. Juka má 49 druhov a 24 poddruhov.
Uplatnenie: Pôsobí pozitívne na bolesti hlavy, krvácanie, kvapavku, artritídu a reumatizmus. Používa sa aj ako prírodný deodorant. Juka sú rozšírené, pestujú sa aj ako okrasné rastliny v záhradách. Mnoho druhov a podruhov juka majú jedlé časti, vrátane ovocia, semenien, kvetov, kvitnúce stonky a zriedkavo korene, ale ako potravina nie je rozšírená. V súčasnej dobe výťažky z tejto rastliny sú v rôznych bylinných liekoch a krmivách. Ako prírodný “čistič” je účinný v črevách (najmä hrubom), znižuje hladinu cholesterolu, aktivuje vylučovacie procesy, uvoľňuje stuhnuté kĺby a telo detoxikuje. Odstraňuje z organizmu všetky nefyziologické ložiská. Vyčistením žalúdka a čriev od usadenín sa podporí funkcia buniek vylučujúcich enzým a tým sa zlepší trávenie. Odstránia sa príčiny vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov. Vyčistia sa vývody žlčníka a slinivky brušnej. Juka pozitívne ovplyvňuje diabetes II. typu, zlepšuje vstrebávanie a využitie potravy, zaisťuje pravidelnú stolicu. V celom systéme dochádza predovšetkým k odbúravaniu usadených tukových častíc. Priaznivo pôsobí aj pri infekčnom ohrození, kedy znížením povrchového napätia črevných stien, nedáva baktériám a vírusom príležitosť k uchyteniu sa na tkanivách.
V lekárstve sa využívajú rastliny so saponínmi predovšetkým ako liečivá, ktoré uľahčujú vykašliavanie pri zápalových chorobách horných ciest dýchacích alebo ako močopudné liečivá s dezinfekčným pôsobením. Saponín, ktorý sa nachádza v juke, sa v poslednom čase úspešne používa pri liečbe zápalu kĺbov. Napríklad Indiáni pri stuhnutí kĺbov využívali hladovku a konzumovali len juku.
Významné sú aj účinky proti hubovým a pliesňovým chorobám. Juka všeobecne zlepšuje fyziologické pochody a naopak odbúrava patologické nánosy. Čistí tráviacu sústavu a detoxikuje organizmus. Normalizuje vnútornú mikrobiálnu flóru, aktivuje a regeneruje eliminačné pochody. Často znižuje spotrebu liekov a uľahčuje ich vstrebávanie a pôsobenie. Niektoré štúdie uvádzajú, že domorodci v USA si s výťažkom jukaumývali vlasy proti lupinám a vypadávaniu vlasov.V športovej medicíne je juka, vedľa už uvedeného pôsobenia vhodná aj vďaka svojej schopnosti urýchľovať vyplavovanie kyseliny mliečnej zo svalov. Zrekapitulujme si účinky a v čom pomáha:
účinky juka sú najmä:
- zníženie hladiny cholesterolu a očista srdcovo-cievneho systému,
- obnova rovnováhy mikroflóry tráviaceho traktu,
- zníženie populácie baktérie Helicobacter pylori v žalúdku,
- odstránenie škodlivých látok z tráviaceho traktu, zabránenie vstrebávaniu do krvi, usadzovaniu a narušovaniu funkčnosti orgánov,
- ochrana pred tvorbou žlčových kameňov,
- zlepšenie zdravotného stavu pri reumatických ochoreniach a pri zápalových ochoreniach kĺbov,
- zmierňuje symptómy pri dne – bolesti, opuchy, stuhnutosť a zápaly kĺbov
a pomáha najmä:
-
pri vysokom krvnom tlaku,
-
pri zvýšenej hladine cholesterolu,
-
pri artritíde a reumatizme (kĺbové ťažkosti),
-
pri trávení, zápche a hnačkách, odstraňuje nadúvanie
-
pri bolestiach hlavy a migrénach
-
pri únave.
Zaujímavosť: Vysušená juca má najnižšou teplotou vznietenia zo všetkých drevín, takže je vhodný na zakladanie ohniska.
Upozornenie: Pri aplikácii juky je nutný dôsledný a výdatný pitný režim!
Aplikácia rastlinky juka je v doplnku zdravej výživy Pure Yucca.