Juka Shidigerova

Juka, Yucca Shidigera, Španielska dýka

Výskyt: Juka je kvitnúca, vždy zelená rastlina z čeľade Agavaceae. Juka je udomácnená v púšti Mojave a Sonoran v juhovýchodnej Kalifornii, južnej Nevade, ďalej v Mexiku, Karibských ostrovoch a západnej Arizone. Svojím vzhľadom pripomína palmu s hrubým a krátkym kmeňom a s listami v tvare dýky, meča. Kvety v tvare zvona po rozkvitnutí do tvaru pyramídy v nocijuka-1276_jpg_290x600_q85vydávajú sladkú vôňu. Po celé stáročia jej domorodci prejavovali úctu a pokladali ju za „strom života“ pre jej obdivuhodné terapeutické účinky. Darí sa jej na slnku a v pôde s vynikajúcou priepustnosťou; ani v lete nepotrebuje vodu. Z Juky sa spravidla spracováva stopka. Juka má 49 druhov a 24 poddruhov.

Uplatnenie: Pôsobí pozitívne na bolesti hlavy, krvácanie, kvapavku, artritídu a reumatizmus. Používa sa aj ako prírodný deodorant. Juka sú rozšírené, pestujú sa aj ako okrasné rastliny v záhradách. Mnoho druhov a podruhov juka majú jedlé časti, vrátane ovocia, semenien, kvetov, kvitnúce stonky a zriedkavo korene, ale ako potravina nie je rozšírená. V súčasnej dobe výťažky z tejto rastliny sú v rôznych bylinných liekoch a krmivách. Ako prírodný “čistič” je účinný v črevách (najmä hrubom), znižuje hladinu cholesterolu, aktivuje vylučovacie procesy, uvoľňuje stuhnuté kĺby a telo detoxikuje. Odstraňuje z organizmu všetky nefyziologické ložiská. Vyčistením žalúdka a čriev od usadenín sa podporí funkcia buniek vylučujúcich enzým a tým sajuka-1002_jpg_290x600_q85 zlepší trávenie. Odstránia sa príčiny vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov. Vyčistia sa vývody žlčníka a slinivky brušnej. Juka pozitívne ovplyvňuje diabetes II. typu, zlepšuje vstrebávanie a využitie potravy, zaisťuje pravidelnú stolicu. V celom systéme dochádza predovšetkým k odbúravaniu usadených tukových častíc. Priaznivo pôsobí aj pri infekčnom ohrození, kedy znížením povrchového napätia črevných stien, nedáva baktériám a vírusom príležitosť k uchyteniu sa na tkanivách.

V lekárstve sa využívajú rastliny so saponínmi predovšetkým ako liečivá, ktoré uľahčujú vykašliavanie pri zápalových chorobách horných ciest dýchacích alebo ako močopudné liečivá s dezinfekčným pôsobením. Saponín, ktorý sa nachádza v juke, sa v poslednom čase úspešne používa pri liečbe zápalu kĺbov. Napríklad Indiáni pri stuhnutí kĺbov využívali hladovku a konzumovali len juku.

Významné sú aj účinky proti hubovým a pliesňovým chorobám. Juka všeobecne zlepšuje fyziologické pochody a naopak odbúrava patologické nánosy. Čistí tráviacu sústavu a detoxikuje organizmus. Normalizuje vnútornú mikrobiálnu flóru, aktivuje a regeneruje eliminačné pochody. Často znižuje spotrebu liekov a uľahčuje ich vstrebávanie a pôsobenie. Niektoré štúdie uvádzajú, že domorodci v USA si s výťažkom jukaumývali vlasy proti lupinám a vypadávaniu vlasov.V športovej medicíne je juka, vedľa už uvedeného pôsobenia vhodná aj vďaka svojej schopnosti urýchľovať vyplavovanie kyseliny mliečnej zo svalov. Zrekapitulujme si účinky a v čom pomáha:

účinky juka sú najmä:

 • zníženie hladiny cholesterolu a očista srdcovo-cievneho systému,
 • obnova rovnováhy mikroflóry tráviaceho traktu,
 • zníženie populácie baktérie Helicobacter pylori v žalúdku,
 • odstránenie škodlivých látok z tráviaceho traktu, zabránenie vstrebávaniu do krvi, usadzovaniu a narušovaniu funkčnosti orgánov,
 • ochrana pred tvorbou žlčových kameňov,
 • zlepšenie zdravotného stavu pri reumatických ochoreniach a pri zápalových ochoreniach kĺbov,
 • zmierňuje symptómy pri dne – bolesti, opuchy, stuhnutosť a zápaly kĺbov

a pomáha najmä:

 • pri vysokom krvnom tlaku,
 • pri zvýšenej hladine cholesterolu,
 • pri artritíde a reumatizme (kĺbové ťažkosti),
 • pri trávení, zápche a hnačkách, odstraňuje nadúvanie
 • pri bolestiach hlavy a migrénach
 • pri únave.

Zaujímavosť: Vysušená juca má najnižšou teplotou vznietenia zo všetkých drevín, takže je vhodný na zakladanie ohniska.

Upozornenie: Pri aplikácii juky je nutný dôsledný a výdatný pitný režim!

Aplikácia rastlinky juka je v doplnku zdravej výživy Pure Yucca.