Jelení jazyk celolistý

Jelení jazyk celolisý, Asplenium scolopendrium, (syn. Phyllitis scolopendrium), –

Výskyt: Jelení jazyk celolistý je papradie z rodu Asplenium, vyskytuje sa na severnej pologuli. Asplenium scolopendrium je bežný druh v Európe, ale v Severnej Amerike sa vyskytuje ako vzácny druh. Roztrúsené populácie a odrody dostali názov A. scolopendrium var. americanum. Morfologické rozdiely sú drobné, ale severoamerické populácie sú tetraploidné, zatiaľ tie čo sajeleni-jazyk-celolisty-2031_jpg_290x600_q85vyskytujú v Európe sú diploidné (generatívne rozmnožovanie je rozmnožovanie, pri ktorom vzniká dcérsky organizmus, ktorý zvyčajne nesie kombináciu genetického materiálu dvoch iných (rodičovských) organizmov). V USA A. scolopendrium var. americanum bol vyhlásený za ohrozený druh v roku 1989. Európska rozmanitosť je pomerne rozšírená a americká odroda je považovaná za raritu. Tretí rad sa vyskytuje v južnom Mexiku, pod názvom A. scolopendrium var. lindenii. Rastliny rastú na neutrálnych a na vápno bohatých substrátoch, vrátane vlhkej pôdy a vlhkých štrbín v starých múroch, najčastejšie na tienistých miestach, ale občas na plnom slnku. Rastliny na slnku sú zvyčajne zakrpatené a žltkastej farby, zatiaľ čo v plnom tieni sú tmavo zelené a kvitnúce. Rastliny sú nezvyčajné v tom, že tento druh papradia je s jednoduchými, nedelenámi listami. Listy sú dlhé 10 až 60 cm a 3 až 6 cm široké.jeleni-jazyk-celolisty-2030_jpg_290x600_q85

Pestovanie: Asplenium scolopendrium je často pestované ako okrasná rastlina, s niekoľkými odrodami s rôznymi vejárovitými tvarmi, vrátane s nariasenými okrajmi a vidlicovými listami. Americká odroda je ťažko pestovateľná a väčšina je pestovaná z rastlín, ktoré pochádzajú z európskych krajín.

Použitie: Táto byliny bola odporúčaná ako liečivá rastlina v ľudovom liečiteľstve najmä ako tonikum na slezinu a na iné účely.

Aplikácia byliny jelení jazyk celolistý je Dúhovom elixíre Psyhoregen.