Jastrabina lekárska

Jestřabina lékářská, Galega officinalis, –

Výskyt: Rastie na vlhkých miestach, popri potokoch, najmä na južných stráňach.

Kvitne: od júla do augusta.jastrabina-lekarska-1552_jpg_290x600_q85

Zber: Zbierame vňať a to kvitnúce, hojne olistené, 10 cm až 20 cm dlhé vŕšky byle, po prvom roku aj viac krát do roka. Sušíme pri teplote do 50 stupňov. Skladujeme dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Uplatnenie: Čaj z jastrabiny lekárskej znižuje hladinu cukru v krvi, preto ju používajú diabetici samostatne alebo spolu v zmesi s inými bylinami s podobnými účinkami. Jastrabinová vňať obsahuje prírodný inzulín (galegín), preto je najdôležitejšou a najúčinnejšou zložkou v diabetickej čajovej zmesi. Jastrabina tiež podporuje tvorbu a vylučovanie mlieka v mliečnych žľazách pri kojení, znižuje horúčku pri bežných chorobách a pripravuje sa z nej masť na ošetrovanie rôznych kožných rán. Pridávame ju aj do zmesi na terapiu ženských výtokov, na vnútorné, i vonkajšie použitie. Cukor v krvi podporuje rast kandidy, kvasinky, ktorá je najčastejšou príčinou zápalu slizníc ženských pohlavných orgánov.jastrabina-lekarska-1551_jpg_290x600_q85

Upozornenie: V prírode ju len tak ľahko nenájdeme, na terapeutické účely ju treba pestovať, okrem toho si ju môžeme ľahko pomýliť s niektorými podobnými jedovatými rastlinami z čeľade vikovitých.

Aplikácia bylinky jastrabina lekárska je na stránke čajov Jastrabina lekárska BIO a Podpora kojenia BIO.