Jačmeň siaty

Ječmen setý, Hordeum vulgare L., –

Výskyt: Jačmeň (lat. Hordeum) je spolu s pšenicou najstaršia pestovaná plodina. Je hlavná obilnina suchších oblastí, vo svete hojne rozšírená. Jačmeň bol v počiatku domáce obilie na Blízkom východe. Divokýjačmeň (H. vulgare ssp. spontaneum) nájdeme od severnej Afriky ajacmen-siaty-1697_jpg_290x600_q85Kréty na západe a v Tibete na východ. Najstaršie archeologické dôkazy o divokomjačmeni sú dokladované od Galilejského mora, vek bol určený asi 8500 pred n. l. Kultivácia jačmeňa sa objavuje v neolitickom období (Blízky východ, v Sýrii). Ďalšie dôkazy pestovania sú na Kórejskom polostrove asi 1500 až 850 pred n. l., spolu s inými plodinami, ako je proso, pšenica a strukoviny.

Uplatnenie: Pestuje sa najmä ako sladovnícky jačmeň, na výrobu krúp (jadrové krmivo), aj ako chlebovina.Jačmeň obsahuje osem esenciálnych aminokyselín. Podľa nedávnej štúdie, odporúča sa jesť produkty z celozrnného jačmeňa, pretože môže regulovať hladinu cukru v krvi (t.zn. zníženie hladiny glukózy v krvi ako reakciu na jedlo). Jačmeň (pražený) môže byť tiež použitý ako náhrada kávy. Jačmeň zbavený otrúb sa používa do rôznych jačmenných produktov, vrátane múky a vločiek. V liečiteľstve sa používajú derivátyjačmeňa na potláčanie napríklad horúčky (Avicenna, 11.stor. v diele Kánon medicíny). Jačmeň siaty je predovšetkým zdrojom sacharidov (75% až 85%) a bielkovín (11% až 13%), v menšej miere obsahuje tuky (2% až 3%jacmen-siaty-1696_jpg_290x600_q85 ). Je zdrojom vitamínov skupiny B a E a minerálnych látok. Pre nízky obsah lepku nie je veľmi vhodný na pečenie chleba. Vďaka vysokému obsahu vitamínu B5 chráni pred zápalmi kože a zabraňuje šediveniu vlasov. Rozpustná časť vlákniny významne znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Výživa jačmeňompôsobí veľmi priaznivo v prevencii závažných civilizačných ochorení. Jačmeň kladne ovplyvňuje vredové žalúdočné choroby, znižuje výskyt kardiovaskulárnych a rakovinových ochorení. Je tiež výborným prostriedkom proti zápche.

Aplikácia bylinky Jačmeň siaty sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyJastrabina lekárska, Jarabina vtáčia,Dráč obyčajný a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.