Ibištek krvavý

Rudý ibišek, Hibiscus sabdariffa, Karkadé

Ibišek krvavý je druh pôvodný Hibiscus, ktorý sa používa na výrobu lykových vlákien. Jedná sa o ročné alebo viacročné byliny. Známejší je však ako čajovina.Ibištek je známy aj ako Rosella pestrá.

Uplatnenie: Ibištek má antihypertenzívne vlastnosti. V prvom rade rastlina sa pestuje pibistek-krvavy-1-1388_jpg_290x600_q85re produkciu lykového vlákna zo stonky rastliny. Vlákno môže byť použité ako náhrada klasickej juty pri výrobe vrecoviny. Ibištek, konkrétne Rosella bol použitý v ľudovej medicíne ako diuretikum, mierne preháňadlo a liečbu srdcových a nervových ochorení a rakoviny. Červené kalichy rastliny sú vyvážané do Ameriky a Európy, kde sú používané ako prírodné farbivá potravín. Zelené listy sa používajú ako pikantná náhrada špenátu. Vo východnej Afrike je kalich ibišteka nazývaný Sudánsky, je čaj na zmiernenie kašľa. Šťavy so soľou, korením sa používajú ako liek na namrzenosť. Nahriate listy sa používajú na praskliny na nohách a na vredy (na urýchlenie dozrievania). Krém vyrobený z listov sa používa na vredy a rany. Semená nahrádzajú diuretiká a tonikum (olej uzdravuje rany na ťavách). V Indii odvar zo semien uľahčuje liečenie dyzúrie a bolestivé močenie ako aj mierne prípady dyspepsie.

Aplikácia bylinky Ibištek krvavý sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stribistek-krvavy-1-1387_jpg_290x600_q85 ánkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyBrusnica pravá, Kadidlovník pílovitý,Indický egreš a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.