Húževnatec jedlý (Shiitake)

Houževnatec jedlý, Lentinula edodes (Berk.) Pegler, syn.: Agaricus edodes Berk., Shiitake (shi – tak)

Výskyt: Húževnatec jedlý (Shiitake) je jedlá huba pôvodom z východnej Ázie. Vo svete je veľmi obľúbená pre svoje využitie v kuchyni, hlavne v čínskej a v ďalších orientálnych kuchyniach. Dnes sa už s úspechom pestuje aj mimo východnej Ázii. Názov shiitake je prebraný z japončiny, kde výraz znamenáShii huba, čo v nepresnom preklade znamená „rastúca huba na stromehuzevnatec-jedly-shiitake-1142_jpg_290x600_q85„. Číňania jej hovoria xiānggū (voňavá huba), alebo dōnggū (zimná huba). Húževnatec jedlý rastie na mŕtvych pňoch (guľatinách, shii).

Uplatnenie: Podľa celého radu výskumov, shiitake pôsobí veľmi priaznivo na ľudské zdravie a boli zistené mnohé liečivé účinky. V Japonsku je rozšírený názor, že pravidelné užívanie tejto huby predlžuje život. Obsahuje okrem iného pre ľudský organizmus všetkých osem nevyhnutných aminokyselín. Polysacharidy (lentinin) s látkami bielkovinovej povahy (interferon a interkinin) majú význam v imunitnom systéme organizmu. Zabraňujú množeniu vírusov a podporujú imunitné reakcie tela. Výťažky z tejto huby znižujú deštrukčnú činnosť vírusu HIV na bunku za súčasnej podpory imunity. Lentinin stimuluje T-bunky, ktoré zvyšujú účinnosť makrofágov (buniek schopných pohlcovať cudzorodé materiály) majúcich významnú úlohu pri riadení imunity. S shiitake boli dosiahnuté veľmi dobré výsledky pri liečení zhubných nádorov (sarkómov – rakoviny), užíva sa tiež na zníženie toxických účinkov chemoterapie a rádioterapie na zdravé tkanivá a celkové posilnenie imunity. Obsahujú aj betaglukán (polysacharidy). Dajú sa použiť i ako korenie do zeleninového jedla, do polievok a náplní mäsových taštičiek. Bolo preukázané, že shiitake priamo inhibujú mikróby Candida albicans, Listeria monocytogenes, Mycobacterium tuberculosis, Staphylococcus aureus, Steptococcus pneumoniae aStreptococcus pyogenes.

Zaujímavosť: Prvá písomná zmienka o pestovaní Shiitake je za života Wu Sang Kwuang (dynastia Song 960 až 1127 n.l.). Počas dynastie Ming (1368 až 1644 n.l.) lekár Wu Juei napísal, že huby huzevnatec-jedly-shiitake-1143_jpg_290x600_q85môžu byť použité nielen ako potravina, ale ako liečivé huby, ako liek na choroby horných dýchacích ciest, zlý krvný obeh, pečeňové ťažkosti, vyčerpanie, slabosť a posilniť čchi (životnú energiu). Veril, že sa zabráni predčasnému stárnutiu.

Upozornenie: V homeopatickej aplikácii sa odporúča používať ako liečivo maximálne jednu hubu na osobu a deň.

Aplikácia huby húževnatec jedlý – shiitake je v dúhovom elixíre Imunex a detoxikačnej náplasti Detox Patch.