Hruškovec lahodný (Avokádo)

Hruškovec přelahodný (Persea gratissima, Persea americana), –

Výskyt: Avokádo je vždyzelený strom, dorastá do výšky až 20 m, listy sú 12 až 25 cm dlhé. Kvety sú nevýrazné, zeleno-žlté. Plody majú hruškovitý tvar, sú 7 až 20 cm dlhé. Zrelé plody vážia od hruskovec-lahodny-avokado-1210_jpg_290x600_q85100 g do 1 kg. Vnútri avokáda je tvrdé a okrúhle semeno o veľkosti 3 až 5 cm. Bežná ročná úroda z jedného stromu je okolo 120 avokád. Predpokladá sa,že avokádo má už 7 tisíc rokov. Jeho chuť a priaznivé účinky však ľudstvo objavilo až oveľa neskôr. Asi 300 rokov pred naším letopočtom ho používali Aztékovia, nedali dopustiť na jeho afrodiziakálne účinky. Z Južnej Ameriky sa potom rozšírilo do celého sveta. Dnes je jeho najväčším producentom Kalifornia. No plody, ktoré nájdete v našich obchodoch pochádzajú v drvivej väčšine zo Španielska alebo Izraela. Avokádové stromy sú náchylné na bakteriálne, vírusové a plesňové ochorenia (z nedostatku kľúčových minerálov). Ochorenie môže postihnúť všetky časti rastliny, čo spôsobuje hnitie.

Uplatnenie: Bolo preukázané, že plody majú vplyv na krvnú hladinu cholesterolu. Konkrétne sa po podávaní stravy bohatej na avokáda už o sedem dní preukázalo u pacientov s hypercholesterolémiou zníženie celkovej hladiny cholesterolu o 17% . Taktiež bolo preukázaný v krvi pokles LDL (“zlého cholesterolu”) a triglyceridov až o 22% a zvýšenie o 11% HDL (“dobrého cholesterolu”). Avokádo je veľmi tučné. Obsahuje až 20% tuku. Nemusíte sa však obávať. Keďže ide o tuky rastlinné, hladinu cholesterolu vám nedvihne, ba naopak – pozrite vyššie. Pod povrchom sa nachádza množstvo dôležitých vitamínov a iných potrebných látok. V dnešnej dobe, natrafíte na avokáde takmer v každom obchode. Avokádo je skutočným zdravým prekvapením. Skrývajú sa v ňom napríklad vitamíny A, B, D, E, H či K. Okrem týchto vitamínov obsahuje veľké množstvo draslíka, vlákniny, medi, ktorá je dôležitá pri krvotvorbe. Dobre zrelé avokádo obsahuje až 30% rastlinného tuku, dôležitého pre výživu. Takisto je to zaručený spôsob pre málo dehydratovanú pokožku. Pokožku zvláčňuje a zjemňuje. Avokádo je zvlášť bohaté na vitamín B, konkrétne B6, kyselinu listovú. Za pomoci týchto zložiek avokáda mozog produkuje serotonín, hormón šťastia a nakoniec aj melatonín, čiže spánkový hormón, ktorý spoľahlivo uspáva. Preto, ak neviete zaspať alebo máte zlú náladu, očistite siavokádo a čoskoro sa jeho účinky dostavia. Avokádotiež obsahuje veľké množstvo lecitínu, ktorý má blahodarný vplyv na nervovú sústavu. Avokádo sa často využíva ako prostriedok k dosiahnutiu sviežej pleti. Avokádo sa svojím zložením podobá ľudskému kožnému tuku, preto ho dokáže pokožka dobre vstrebať (avokádový olej). Na povrchu pokožky nezostane mastný film a pokožka bude jemná a hydratovaná, preto sa avokádo využíva v kozmetických výrobkov, v pleťových maskách, telových mliekach či iných prípravkov.

Upozornenie (zaujímavosť): Existujú listinné dôkazy, že zvieratá (mačky, psy, hovädzí dobytok, kozy, králiky, potkany, vtáky, ryby a kone) môžu vážne ochorieť (zomrieť), keď konzumujú lístie, kôru a vonkajší obalavokáda.

Aplikácia plodu avokádo (hruškovec lahodný) je na stránkach Aquabelle hydratačné a čistiace mlieko,Aquabelle regeneračný krémAquabelle výživový krém.