Hluchavka biela

Hluchavka bílá, Lamium album L., Hluchá pŕhľava (hluchá žihľava, jasnota, mŕtva pokriva)

Výskyt: Hluchavka biela je rozšírená po celej Európe s výnimkou Stredomoria, nápadne sa podobá na žihľavu, rastie pri cestách, múroch a plotoch. Bola zavlečená aj do Severnej Ameriky.

Kvitne: Od mája do septembra. hluchavka-biela-1218_jpg_290x600_q85Zber: Zbierame kvitnúcu vňať alebo len biele kvety korunky bez kalichov. Sušíme pri teplote 35 stupňov Celzia na suchom mieste.

Uplatnenie: Katechínovým trieslovinám sa pripisujú tonické (posiľňujúce) a adstringentné (sťahujúce) účinky. Saponíny zasa pôsobia proti zápalom a močopudne, znižujú krvný tlak. Má preháňavé a močopudné účinky. Lokálne sa používa na podráždenú kožu, svrbiace miesta a vlasové lupiny. V ľudovom liečiteľstve sa objavila v novoveku, keď lekári rozpoznali jej sťahujúce, posilňujúce, močopudné, žlčopudné, hojivé a osviežujúce účinky. V 19. stor. ju vyhlásili za liečivú bylinu, ktorá sa už tradične používala na výplach pošvy, resp. liečbu výtoku. Mladé výhonky sa pripravujú ako špenát a pridávajú sa do polievky.

Zaujímavosť: Bylinka vďačí za svoj latinský názov tvaru kvetu – otvorená papuľka – latinsky lamos. Podľa gréckej mytológie bola vraj Lámia Diovou milenkou. hluchavka-biela-850_jpg_290x600_q85Jeho žiarlivá manželka Héra zahubila dieťa zrodené z tohto zväzku. Aby sa Lámia pomstila, začala požierať deti šťastných matiek. Stala sa tak z nej obluda, ktorou sa hrozilo neposlušným deťom.

Aplikáciu bylinky hluchavka nájdete na stránke elixírovNeuren a Nefronen.