Hamamel virgínsky

Vilín virginský, Hamamelis virginiana, Hamamel

Výskyt: Hamamel je rod z jednoklíčno-listových rastlín z čeľade Hamamelidaceae s definovanými dvoma druhmi, v Severnej Amerike (H. virginiana a H. vernalis) a po jednom v Japonsku (H. japonica) a Čína (H. nemorosa). Ide o opadavé kry alebo (zriedka) malé stromy, rastúce do výšky 3 m až 8 m, výnimočne až 12 m. V Európe sa pestuje od roku 1736. Vyžaduje slnko, polotieň, kyslé pôdy, priepustné pôdy, nenáročné a humózne pôdy.hamamel-virginsky-1217_jpg_290x600_q85

Kvitne: Od októbra do novembra, plody dozrievajú v júli až v auguste.

Uplatnenie: Kôra a listy sú adstringentné (sťahujúce, zvierajúce), rodení Američania ich aplikovali v liečbe vonkajších zápalov. Adstrigentné pôsobenie podmieňujú trieslo viny, ktoré sťahujúcim účinkom na sliznice a kožu zmierňujú zápaly a zastavujú kapilárne krvácanie. Protizápalový účinok svojimi dezinfekčnými vlastnosťami vhodne dopĺňa silica. Jej tonizujúci účinok, pôsobenie na pokožku a príjemná vôňa predurčujú obidve drogy (kôra aj list) na výrobu kozmetických prostriedkov. Vnútorne sa drogy užívajú pri hnačkových ochoreniach a pri kapilárnom krvácaní zo slizníc. Extrakt z hamamelu je používaný v niektorých druhoch liekov. Výťažky z kôry a listov sa používajú v holiacich krémoch a pleťových vodách, na liečbu bodnutí hmyzom. Pomáha zmenšovať problémy s hemoroidami a používa sa v mnohých liekoch na hemoroidy. Liečia sa popôrodné natrhnutia hrádze. Okrem toho výťažky drog nachádzajú široké uplatnenie aj v dermatológii, používajú sa pri zápalových kožných ochoreniach, ekzémoch – predovšetkým sekunhamamel-virginsky-724_jpg_290x600_q85dárne kontaminovaných a mokvajúcich, ako aj na troficky zmenenú kožu pri varikóznom komplexe končatín a pri vredoch predkolenia. Používa sa aj pri liečbe akné. Nálev z hamamelu sa používa proti hnačkám, čaj pri zápaloch ústnej dutiny na vyplachovanie niekoľkokrát denne. Semená obsahujú množstvo oleja a sú jedlé.

Zujímavosť: Vidlicové vetvičky z hamamel (jeden z voľných prekladov hamamel  (witch hazel) –“čarodejnícka lieska”) sa uprednostňujú na výrobu virgúl.

Aplikácia bylinky Hamamel virginský sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyPakost smradľavý, Rebríček obyčajný,Myrta obyčajná a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.