Guarana

Guarana, Paullinia cupana (syn. crysan S., P. sorbilis), –

Výskyt: Guarana je popínavá rastlina (ker) pochádzajúca z povodia Amazonky v Brazílii. Guaranaje najznámejšia pre plody v tvare a veľkosti kávy. V jazyku domorodých kmeňov znamená rastlina „veľký strom lesa“ a je doslova lesnou lekárňou. Obsahuje asi dvakrát viac kofeínu ako je v kávových zrnách (asi 2 až 4,5% kofeínu v guaranových semenách v porovnaní s 1  guarana-1146_jpg_290x600_q85až 2% v kávových zrnách). Ako aj v iných bylinách obsahujúce kofeín odpudzuje cudzie patogény z bobule a semien. Farba ovocia je od hnedej ku červenej farbe s čiernymi semenami.

Uplatnenie: Guarana sa používa v sladených a sýtených nealkoholických nápojoch a je zložkou bylinkového čaju alebo je obsiahnutý v kapsulách. Všeobecne platí, že Južná Amerika získava väčšinu kofeínu z guarany. Laboratórne štúdie ukázali antioxidačné a antibakteriálne účinky a tiež pôsobenie na zníženie tuku (v kombinácii s konjugovanou kyselinou linolovou). Pôsobí na úbytok hmotnosti v zmesi maté, guarana a damiána. Plody guaranyobsahujú guaranín, ktorý pôsobí podobne ako kofeín, avšak jeho výhodou je to, že v tele nepôsobí ako rozbuška s následnou únavou, ale uvoľňuje sa postupne a tak dokáže telo povzbudzovať počas celého dňa. Dôležité je, že výťažok z guarany je bohatý aj na obsah vitamínov (napríklad vitamínu C a vitamínov skupiny komplexu B). Výťažok sa cení pre jeho schopnosť dodávať vitalitu a energiguarana-1145_jpg_290x600_q85u, pričom podporuje celý imunitný systém a regeneráciu organizmu. Jeho užívanie sa odporúča všetkým, čo majú náročnú prácu a potrebujú povzbudiť mozgovú činnosť. Únava, ospalosť a problémy s koncentráciou, ktoré trápia napríklad študentov, či šoférov dokáže guarana tiež rýchlo odstrániť. Okrem toho sa používa napríklad aj pri liečbe menštruačných bolestí, pri chudnutí, alebo ako afrodiziakum. Taktiež sa ňou zvyknú liečiť tráviace problémy, napríklad hnačka. Obrovskou výhodouguarany oproti kofeínovým nápojom je aj to, že nie je návyková a nemá vedľajšie nežiaduce účinky.

Zaujímavosť: Slovo guarana pochádza z portugalskéhoguarana, ktorá má svoj pôvod v kmeni Sater-Mawei (Sater-Maué) – v preklade pre rastlinu Warana.Guarana hrá dôležitú úlohu v brazílskej kultúre.

Upozornenie: Z nepriamych dôkazov pri nadmernej konzumácii energetických nápojov z guarany(samostatne alebo v kombinácii s kofeínom a taurínom) môže nastať u niektorých ľudí telesná slabosť až záchvat.

Aplikácia rastlinky guarana je na stránke doplnkov zdravej výživy VitalWoman, VitalManEnergy&Memory.