Ginkgo dvojlaločné

Jinan dvoulaločný, Ginkgo biloba, –

Výskyt: Ginká (Ginkgopsida) sú stromy druhotne hrubnúce, bohato rozkonárené s rozmanitými listami, ale najčastejšie s listami vejárovitými. Objavili sa na Zemi začiatkom karbónu a najbohatšie zastúpenie dosiahli v triase a jure. Ešte v priebehu treťohôr boli rozšírené aj v Grónsku. Potom postupne vplyvom meniacej sa klímy ustupovali. Dnes žije už len jediný druh – ginkgo dvojlaločné (Ginkgo biloba). Je to najstaršia “žijúca fosília”, ktorá je súčasťou zemskej flóryginkgo-dvojlalocne-1041_jpg_290x600_q85už vyše 200 miliónov rokov. Má charakteristické vejárovité listy s rovnobežnou žilnatinou, ktoré sú na jeseň jasnožlté, potom opadnú. Plod je dužinatý, podobný kôstkovici, s jedlým jadrom. Ginkgo rastie prirodzene už len na jednom mieste v Číne, inde ako kultúrna drevina (na Slovensku rastie takto asi 140 jedincov). Dožíva sa úctihodného veku 1 200 až 2 000 rokov.

Uplatnenie: Čínska medicína využíva liečivé účinkyginkga už od pradávna. V máloktorej geografickej oblasti bola fytoterapia dovedená k takej dokonalosti ako práve tam. Textové dochované tradície čínskej fytoterapie siahajú do hlbokej minulosti starej skoro 5000 rokov. Podľa písomných pamiatok z čias dynastie Chan sa zistilo, že výťažok z ginkga obsahuje látkyginkgolides, ktoré sa nevyskytujú v žiadnej inej rastline a majú ochranný účinok na bunky ľudského organizmu. Aplikovali ho najmä na zlepšenie krvného obehu, ošetrenie omrznutých častí tela, pri pľúcnych chorobách, problémoch kože a ako náplasť na rany. Listy ginkga sú doslova preplnené účinnými látkami, predovšetkým flavonoidmi, terpenoidmi, organickýginkgo-dvojlalocne-1040_jpg_290x600_q85 mi kyselinami, fenolickými látkami a inými. Listy ginkganemajú takmer žiadne nepriaznivé účinky. Vo výnimočných prípadoch môže ginkgo spôsobiť podráždenie, nepokoj, hnačky, nevoľnosť až zvracanie, ale tieto účinky sú iba mierne a prechodné. U ľudí, ktorí začínajú bylinku užívať sa môžu niekedy objaviť bolesti hlavy v priebehu jedného až dvoch dní na začiatku používania. Pokiaľ sú tieto vedľajšie účinky nepríjemné, je lepšie bylinku neužívať alebo znížiť jej dávky. Ginkgo biloba má širokú škálu preventívnych účinkov (zlepšuje krvný obeh a cievy, má vplyv na priepustnosť krvných vlásočníc a znižuje ich lámavosť, čím prispieva k zlepšeniu krvného prietoku a zabraňuje vzniku krvných zrazenín, upravuje nepravidelnú činnosť srdca, zlepšuje prekrvenie končatín, je vhodný pre ľudí trpiacimi studenými končatinami, svojou antioxidačnou aktivitou odbúrava voľné radikály, čím spomaľuje rozvoj zmien súvisiacich so starnutím a predlžuje vek, má pozitívne účinky pri liečbe Parkinsonovej a Alzhaimerovej choroby, lieči impotenciu, má antibakteriálny a antivírusový účinok).

Zrekapitulujme si účinky ginkgo biloba, účinne pôsobí na:

 • cievne cirkulačné ťažkosti,
 • mozgovo – cievne ochorenia a mozgovú arteriosklerózu,
 • mŕtvicu (opakované prípady),
 • poruchy pamäte a koncentračné schopnosti,
 • poruchy sluchu spôsobené ťažkosťami vnútorného ucha,
 • poruchy zraku,
 • syndóm studených končatín,
 • horskú chorobu,
 • PMS,
 • akútne hemoroidy,
 • Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

Upozornenie: Ginkgo neodporúčame užívať počas tehotenstva a dojčenia. V prípade DM, alebo ťažkostí so zrážaním krvi je rozumné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

Aplikáciu bylinky ginkgo dvojlaločné nájdete v tinktúreGinkgo a elixíroch Venavit, Respiran a Cardolen, produktoch Ginkgo XCqProtect a Mega qProtect.