Fialka roľná (trojfarebná)

Violka rolní, Viola arvensis MURRAY, Sirôtka (fialka trojfarebná, maceška)

Výskyt: Fialka roľná rastie na rumoviskách, úhoroch, medziach a opustených, zanedbaných pozemkoch ako burina; dáva prednosť kyslej piesočnatej pôde. Vy šľachtila z nej veľa odrôd,fialka-rolna-trojfarebna-1111_jpg_290x600_q85ktoré ozdobujú záhradky. Prvá zmienka o fialke roľnej je zo 16. storočia. Vtedy sa ňou liečili kožné choroby a zápal pľúc. Používanie však vyžaduje trpezlivosť, lebo účinky sa prejavia najskôr po dvoch týždňoch.

Zber: Predmetom zberu je celá nadzemná časť v čase kvitnutia (máj až august). suší sa v prievane prirodzeným teplom, alebo umelým do 50 stupňov Celzia bez obracania. Skladujeme v dobre uzavretých nádobách v tme; je veľmi citlivá na vlhko. Záhradné veľkokveté formy sú nežiadúcou prímesou a nezberajú sa.

Uplatnenie: Vedecké práce sa nezmieňujú o farmakologických účinkoch, avšak napríklad nemeckí vedci zdôrazňujú, že ju úspešne využívajú na liečbu kožných chorôb. Naopak ľudové liečiteľstvo pripisuje tomuto druhu viaceré blahodárne účinky. Považuje ho za laxatívum, resp. depuratívum s preháňacími účinkami, febrifugum proti horúčke, emetikum na dávenie, spazmolitikum proti kŕčom a cikatrizácium podporujúce zjazvovanie tkaniva, teda aj jfialka-rolna-trojfarebna-1110_jpg_290x600_q85 eho hojenie.

Upozornenie: Neodporúčame užívať koreň, ktorý môže vyvolať zvracanie.

Aplikáciu bylinky fialky roľnej nájdete v elixíre Lymfavita čaji Hlavabol.