Fenikel obyčajný

Fenykl obecný, Foeniculum vulgare MILL. ssp. vulgare, Viničný fenikel (rímsky aníz, sladký aníz)

Výskyt: Fenikel obyčajný, pochádzajúci zo Stredomoria, sa rozšíril v strednej Európe, na Strednom východe a v Amerike. U nás sa pestuje v zelinárskych záhradách; známy je napríkladfenikel-obycajny-1285_jpg_290x600_q85fenikel z južnej Moravy. Je známy už zo staroveku, objavili sa v záznamoch na papyrusoch v čínskych a aj indických traktátoch. Starogrécky lekári bylinku odporúčali tým, čo „močia iba po kvapkách“, Arabi tvrdili, že „zohrieva“ pečeň, slezinu, žalúdok a močový mechúr.

Kvitne: Od júla do októbra.

Zber: Zbierame plody (semená) spravidla v druhom roku, spravidla dva až trikrát do roka a to tak, že najskôr odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne. Sušia sa v prievane.

Uplatnenie: Alkoholový macerát plodov pôsobí ako choleritikum povzbudzujúce tvorbu žlče, analgetikum zmierňujúce bolesti a antipyretikum znižujúce horúčku. Má aj protizápalové a bakteriostatické účinky zabraňujúce rastu choroboplodných zárodkov. Plody sa osfenikel-obycajny-1284_jpg_290x600_q85 vedčili na príznaky tráviacich ťažkostí (bolesti brucha, plynatosť, spazmatický zápal hrubého čreva, nadúvanie) a korene zasa podporujú činnosť obličiek a aj tráviacej sústavy.

Upozornenie: V tehotenstve sa neodporúča používať vo veľkých dávkach. Možnosť zámeny s jedovatými mrkvovitými rastlinami. Odporúča sa kupovať hotovú drogu. Čistá silica sa vôbec nesmie používať; aj nepatrné množstvo zapríčiňuje otravu a dlhodobé užívanie sa neodporúča pre estrogénne účinky.

Aplikáciu bylinky fenikel obyčajný nájdete v tinktúrePriedušková zmes, čajoch Detský BIO, Detský prieduškový BIO, Fenikel obyčajný BIO, Podpora kojenia BIO a produktoch Digestive Enzymes, Slim Formula.