Echinacea purpurová

Třapatka nachová, Echinacea purpurea, –

Výskyt: Echinacea purpurová obľubuje polotieň a dostatok vlahy. V prvom roku vyrastie z dobre rozvinutého koreňa len prízemná ružica listov. V druhom roku už vyrastá viacero rozrastených stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Z každej z nich, aj z pazúch listov, vyrastie veľký kvetechinacea-purpurea-1122_jpg_290x600_q85tmavoružovej farby s priemerom desať až pätnásť centimetrov.

Kvitne: Až do neskorej jesene; semená sa tvoria na veľkom pichľavom kvetnom lôžku hnedočiernej farby, sú čierne. Stonky dosahujú výšku šesťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Na silne rozkonárených osiach vyrastajú drsné vajcovité listy so špicatým koncom a pílkovitým okrajom.

Zber: Na terapeutické účely používame listy, celé kvitnúce stonky, okvetné lístky, ale najmä koreň, ktorý vyberáme neskôr v jeseni, v druhom až treťom roku vegetácie. Veľmi účinné sú prípravky z čerstvej rastliny. Korene a listy hlavne sušíme. Je to vyššia bylina s purpurovými až fialovými kvetmi, ktorá sa pestuje aj u nás ako okrasná trvalka.echinacea-purpurea-1121_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Mnohí ju majú na záhradke, no možno ani netušia, že ide o zaujímavú rastlinu. Svoj pôvod má na severoamerickom kontinente. Už indiáni vyžívaliechinaceu na terapiu rôznych zápalov, rán alebo infekcií. Do Európy sa dostala približne pred 300 rokmi. Najskôr ako okrasná rastlina, až neskôr na prelome 19. a 20. storočia si ľudia všimli jej pozitívne účinky. Po objavení a užívaní antibiotík stratila echinacea svoj význam. V súčasnosti prežíva svoj “rozmach”, pretože čoraz viac ľudí dáva prednosť fytoterapeutickým postupom, ktoré sú k organizmu šetrnejšie a ohľaduplnejšie. Synergia tejto celej rastlinky sa zvyšuje pridaním koreňa terčovky úzkolistej (E. angustifolia).

Pestovanie: V dobre obrobenej výživnej pôde. Drobné semienka vysievame vo februári-marci do skleníka, pareniska alebo i do debničky, ktorú umiestnime v miestnosti za sklom. Plytko vysiate semienka klíčia pomerne dlho. Rastlinky neznášajú priame slnko, ale ani mráz. Asi po šiestich týždňoch ich pikírujeme po jednej do malých nádob. Koncom júna alebo v júli ich vysádzame na stanovište v spone aspoň 30×40 centimetrov. Ak ich pestujeme na okrasné účely, vydržia na jednom stanovišti až päť rokov. Prihnojujeme dobre vyzretým humusom. Naše zimy znáša, v chladnejších oblastiach ju treba na zimu prikryť čečinou. Vegetatívne ju rozmnožujeme na jar.

Aplikáciu bylinky echinacea purpurová nájdete v tinktúre Echinacea, Tonizačná zmes, elixíre Reumel, produktoch SambuRex, čaji Echinacea kvet BIO aPodpora imunity BIO.