Dúška tymianová

Tymián obecný, Thymus vulgaris L., Tymian (temian)

Výskyt: Dúška tymiánová je silno voňajúca bylina a je dokladované vyše 4000 ročné použitie ako korenina a liečivka. Druh pochádza zo stredomorskej oblasti a pestuje sa v záhradkách ako trvácna teplomilná rastlinka vhodná aj pre suchšie stanovištia. Šľachtenou formou divo rastúcej dúšky  (Thymus serpyllum L.) je práve tento druh – dúška tymianová(Thymus vulgaris L.).duska-tymianova-866_jpg_290x600_q85

Zber: Droga sa získava zdrhovaním listov a kvetových zakončení v počiatočnom štádiu rozkvetu – jún až júl (výnimočne auguste). Sušíme na chladnom a dobre vetranom mieste. Sušením stráca až 70 % hmotnosti.

Uplatnenie: Testy in vitro odhalili protibakteriálne a protiplesňové účinky. Rastlinka usmrcuje mikróby vďaka fenolom. Pokusmi sa potvrdili aj protikŕčové reakcie tymianu (tiež fenol, flavónový derivát). Už tradične sa tymianu prisudzuje schopnosť mierniť kašeľ a urýchľovať trávenie. Má močopudný účinok, je vhodný pri duševných depresiách, nespavosti, nervozite,migrénach a ťažkostiach s krvným obehom. Na vonok sa používa na čistenie povrchových rán, odporúča sa pri zápaloch nervov a pri zápale koreňa miechy (radiculitida). Slúži aj ako hygienická voda, prostriedok proti všiam a svrabu. Bylinka nestratila svoje miesto ani v kuchyni.

Zaujímavosť: Tymian je známy už v staroveku; v starom Egypte z bylinky izolovali silicu, ktorá bola zložkou mumifikačného balzamu. Zo začiatku 20. stor. pochduska-tymianova-865_jpg_290x600_q85ádzajú správy o úspechoch pri boji s leprou.

Upozornenie: Pre pomerne silnú toxicitu vďaka tymolu obsiahnutému v silici sa dnes neodporúča samostatne na interné užívanie ako i v tehotenstve. Dlhodobé užívanie éterického oleja vo forme kúpeľov alebo veľkoplošného natierania kože je nebezpečné, pretože tymol rozpúšťa ochrannú vrstvu kože.

Aplikáciu bylinky dúška tymiánová nájdete na stránke tinktúry Odkašeľ s v čajoch Babičkine tajomstvo BIOBronchiol, Detský prieduškový BIO, Prieduškový BIO, Proti chrípke BIO, Zápal močových ciest BIO a Mocný chlap BIO.