Ďumbier lekársky

Zázvor obecný, Zingiber officinale Roscoe, Zázvor

Výskyt: Ďumbier je silne aromatické korenie. Prvé poznatky o bylinke sú od staroveku (Čína, India), odkiaľ pravdepodobne aj pochádza a na počiatku stredoveku v Európe.

Zber: Čerstvý ďumbier (umytý a vysušený alebo dekortikovaný (odstranenie drevnatých a dumbier-lekarsky-1161_JPG_290x600_q85 dužinatých častí) a vysušený, vápnený alebo nevápnený) skladujeme v chladničke zabalený, aby sa nevysušil a nestuchol. Takto vydrží niekoľko týždňov. Dá sa aj zmraziť. Sušený ďumbier kupujeme v malom množstve a skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Osožnou náhradou je zaváraný koreň v sirupe alebo v kyslom náleve.

Uplatnenie: Používa sa do sladkých pokrmov a zaváranín, ale aj do zeleninových či mäsitých jedál ázijskej kuchyne. Takisto je výborný do osviežujúcich nápojov. Výborný pomocník pri nevoľnosti pri cestovaní – stačí kúsok na žuvanie. Čerstvý ďumbier (ľudovo nazývaný zázvor) je štipľavé korenie, pôsobí otepľujúco a je základnou prísadou ázijskej kuchyne. Koredumbier-lekarsky-1160_JPG_290x600_q85 ň si zaslúži väčšiu pozornosť než byľ, keďže sa používa najmä podzemná časť tejto tropickej rastliny. Hoci siďumbier zachováva väčšinu svojich liečivých vlastností aj v sušenom stave, na použitie v kuchyni je oveľa lepší čerstvý. Vedecký výskum potvrdil, že je použitie koreňa pri funkčných poruchách žalúdkovo – črevného trektu, ako aj na liečenie kinetózy. Keďže podporuje vylučovanie slín, využíva sa aj na podporu chudti do jedla, kašli a prechladnutiach.

Zaujímavosť: Ďumbier je korenie s historicky doložiteľným „vekom“ – v Číne pred viac ako 5000 rokmi sa už pestoval a verili mu, že prináša šťastie. Na Filipínach sa má za to, že má omladzujúce účinky. Žuvanie ďumbieru spoľahlivo zabráni morskej chorobe.

Upozornenie: Výrazné kontraindikácie nie sú dokázané, avšak neodporúčame aplikovať pri peptickom vrede, kolitíde, v tehotenstve ako aj pri hypertenzii. V niektorých prípadodumbier-lekarsky-1162_jpg_290x600_q85ch môže vyvolať vyrážky (schopnosť silne prekrviť pokožku).

Aplikácia bylinky ďumbier je na stránke produktov Vein ProteXSlim Formula.