Divozel veľkokvetý

Divizna velkokvětá, Verbascum densiflorum BERTHOL., Divizna (Petrova palica, svieca Panny Márie)

Výskyt: Divozel rastie na okrajoch lesa, rúbaniskách, zrúcaninách. Divozel je veľmi rozšírený vodivozel-velkokvety-1105_jpg_290x600_q85všetkých oblastiach Európy s miernym podnebím. Uprednostňuje ílovité pôdy.

Kvitne: Od júla do augusta.

Zber: Zbierame kvety a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvinuté, prudko sušíme na slnku alebo v rúre pri teplote maximálne 60 stupňov Celzia.

Uplatnenie: Sliz rastliny pôsobí utišujúco a zmierňuje bolesti. Má aj protizápalové účinky vďaka harpagozitu a vervaskozitu. Kvety majú utišujúce účinky na hruď a užívajú sa per orálne na zmiernenie záchvatov kašľa a bolestivého podráždenia hrubého čreva. Kloktadlo tlmí bolesti hrdla a prečisťuje chrapľavý hlas. Na vonok sa používa ako prostriedok na niektoré kožné choroby. Ďalej sa používa pri zápaloch močových ciest, strate chuti do jedla, zadržiavanie moču v organizme a nepravidelnej menštruácii. Kvet sa kedysi používal aj na výrobu knôtov do divozel-velkokvety-1104_jpg_290x600_q85 lampášov a pekári kvitnúcimi stonkami rozpaľovali pece.

Zaujímavosť: Divozel bol opradený mnohými povesťami. Starí Češi zasvätili divozel najvyššiemu bohovi Perúnovi. Ľudová povesť videla v tejto bylinke posla smrti – ak na hrobe vyrástol divozel, malo sa za to, že nebožtík je v očistci a je ho možné vyslobodiť vykonaním púte do niektorého známeho miesta. Ten kto sa obával počarovania, musel sa omyť odvarom z bylinky, aby sa zbavil zlých duchov.

Upozornenie: Nie je vhodné dlhodobé užívanie, ani odporúčať vysoké dávky aplikácie.

Bylinka divozel je použitá v tinktúre OdkašeľDivozel,elixíroch Cardolen a Respiran.