Turnera konáristá (Damiána)

Damiana, Turnera diffusa, –

Výskyt: Damiana je ker pôvodom zo Strednej Ameriky, Mexika, Južnej Ameriky a Karibskej oblasti. Má malé, aromatické kvetinky.

Kvitne: Od začiatku roka do konca leta; potom dozrievajú plody, ktoré chutia podobne ako figy.

Uplatnenie: Listy boli tradične používané do čaju. Užívali ho najmä obyvatelia Strednej a Južnej Ameriky pre svoje afrodiziakálne účinky. Španielskí misionári zaznamenali, že mexickí indiáni pili čaj z damiany s cukrom, aby zlepšili svoju potenciu. Damiana dnes je rozšírená ako čadamiana-966_jpg_290x600_q85jovina a bylinný doplnok do prípravkov zdravej výživy. V medicíne (aj ľudovej) sa damianapoužíva na liečbu rôznych ochorení, kašľa, na zápchy a na depresie. Bylinný doplnok je určený tiež na tlmenie fibromyalgie (bolesť svalového a spojivového tkaniva), zvýšenie energie, na emfyzém pľúc (chronická obštrukčná choroba pľúc), na nízku hladinu estrogénu, na frigiditu, na návaly horúčavy, impotenciu, neplodnosť, menopauzu, Parkinsonovu chorobu, PMS, zápal prostaty a ďalšie, ktoré súvisia s pohlavnými orgánmi mužov a žien. Damiana je zložka tradičného mexického likéru. V niektorých miestach v Austrálii sadamiana využíva ako alternatíva k tabaku a marihuane. Má určité účinky na centrálny nervový systém. Najnovšie vedecké práce hovoria o damiáne, že zvyšuje libido, znižuje frekvenciu a intenzitu kŕčov, zmierňuje depresie, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie, upravuje nepravidelnú menštruáciu a je mierne laxatívna (preháňavá). V Mexikudamiana-702_jpg_290x600_q85 sa bylinka používa na liečbu astmy, zápalu priedušiek, neurózu, cukrovku, úplavicu, dyspepsiu, bolesť hlavy, ochrnutie, nefróza (difúzne ochorenie obličiek s prevahou zmien v kanálikoch, ktoré nemajú ani zápalový, ani cievny pôvod), spermatorrhea (mimovoľná ejakuláciea), bolenie brucha a syfilis.

Upozornenie: Ako vedľajšie účinky sa najčastejšie prejavujú bolesti hlavy, začervenanie pokožky a problémy s trávením. Pri vyšších dávkach hrozí nebezpečie slabosti, kŕčov a útlmu dýchania.

Zaujímavosť: Napriek tomu, že sa damiana v našich herbároch bežne neuvádza, bola použítá v priemyselne vyrábaných čajovinách v ČSSR, napr. v prípravku Fidesan; v návode na použitie bolo uvedené: „aplikovať pri všeobecnej slabosti, prepracovaní, rekonvalescencii, …“ 

Aplikácia bylinky damiána (turnera konáristá) je v doplnku zdravej výživy VitalWoman a VitalMan.