Cyprus vždyzelený

Cypřiš, Cupressus sempervirens L., Cypriš

Výskyt: Cyprus pochádza z Orientu (zmienka je z 15. stor. pred n. l.) a pestuje sa v celej stredozemnej oblasti. Často sa vysádza okolo cintorínov a plní funkciu živého plota a vetrolamu.  cyprus-vzdyzeleny-1195_jpg_290x600_q85Starí Peržania a Gréci ho považovali za posvätnú bylinku a pripisovali mu veľký význam v zádušnom kulte.

Zber: Ešte zelené, resp. nezrelé samčie plodonosné šišky a listy, ktoré sa sušia.

Uplatnenie: Šišky sťahujú vďaka trieslovinám cievy. Oligomérové flavonoidy chránia cievy a silica (predovšetkým z listov) má protikŕčové a antiseptické účinky. Preto sa terapeutické účinky osvedčili najmä pri príznakoch cievnej nedostatočnosti (varixy, varikózne vredy, hemoroidy, krvácanie z maternice v klimaxe), na hnačku, nočnú enurézu a potenie nôh. Listy sa odporúčajú na záchvaty kašľa (bronchitída, chrípka, čierny kašeľ, astma).

Upozornenie: Silica sa môže užívať len na lekársky predpis.

Aplikácia bylinky Cyprus vždyzelený sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na cyprus-vzdyzeleny-1194_jpg_290x600_q85stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Žihľava dvojdomá, Schizandra čínska a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.