Cohosh čierny

Cohosh, Actaea racemosa (čierny cohosh, čierny hadí koreň)

Výskyt: Cohosh je druh kvitnúcej rastliny v rodine Ranunculaceae. Jeho pôvod je vo východnej časti Severnej Ameriky. Rastie v rôznych lesných biotopoch. Extrakt z koreňa a pakoreňa sa už dlho používa rodenými Američanmi ako liek. Cohosh je trvalá, trávna rastlina, ktorá dosahujecohosh-cierny-2016_jpg_290x600_q85výšku 25 cm až 60 cm. Tieto byliny sa rozvíjajú na začiatku leta na vysokej stopke. Kvety majú výrazne sladkú, páchnucu vôňu, ktorá priťahuje muchy, komáre a chrobáky.

Použitie: Domorodí Američania používali čierny cohoshna liečbu aj gynekologických ochorení, bolesti v krku, problémy s obličkami a depresie. Extrakty majú analgetické, sedatívne a protizápalové vlastnosti. Dnes slúži predovšetkým na liečbu príznakov spojených s menopauzou. Po príchode európskych osadníkov do Ameriky pokračovali v používaní čierneho cohosh aj oni. Rastlina sa objavila v americkom liekopise v roku 1830 pod názvom „čierny hadí koreň“. V 1844 A. racemosa získal popularitu, keď Dr. John King – lekár, používal cohosh k liečbe reumatizmu a nervových porúch. Ďalší lekári v polovici devätnásteho storočia používali čierny cohosh pre celý rad neduhov, vrátane endometritídy (zápalové ochorenie sliznice tela maternice), amenorea (absencia menštruácie u ženy v reprodukčnom veku), dysmenorea (ťažká bolesť maternice spolu s menštruačnécohosh-cierny-2015_jpg_290x600_q85 kŕče počas menštruácie), menorágia (patrí k poruchám dĺžky doby krvácania; tento pojem označuje predĺžené menštruačného krvácania), sterility, ťažké popôrodné bolesti a pre zvýšenie laktácie. Čierny cohosh sa dnes používa predovšetkým ako doplnok stravy. Na trh sa dostal pre ženy ako prostriedok na príznaky PMS (predmenštruačného napätia), menopauzu a iné gynekologické ťažkosti. Avšak jeho použitie na liečbu týchto ochorení je kontroverzný, niektoré štúdie spochybňujú jeho účinky. Ako väčšina bylín aj čiernycohosh obsahujú veľa organických zlúčenín s biologickou aktivitou .
Upozornenie: Medzi nežiaduce účinky patria závrate, bolesti hlavy, kŕče, hnačka, nevoľnosti a problémy s nadváhou. Neodporúča sa v prípade indikovaných ťažkostí s pečeňou a u tehotných žien. Tieto indikácie sa vyskytujú najmä u falzifikátov cohosh, alebo domiešavacohosh-cierny-2038_jpg_290x600_q85ných inými bylinami, ktoré môžu mať kontraindikačné vlastnosti.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Actaea_racemosa; ods.od.nih.gov/factsheets/BlackCohosh-HealthProfessional/
This photograph taken by Sharon K.

Rastlina Čierny cohosh je uvedený v článkuMamografia – nie, či áno