Citrónovník

Citronovník, Citrus limon, –

Výskyt: Citrón je plod citrónovníka. Plody citrónovnikasú tzv. hesperídiá (flavonoidy – sú známe citronovnik-1084_jpg_290x600_q85vďaka svojim antioxidačným účinkom) a sú vajcovitého tvaru, veľkosti slepačieho vajca alebo väčšie. Môžu byť tmavozelené, svetlozelené, až do žlta. Citrusy z radovcitrónovníkov pochádzajú zo subtrópov, ale je možné ich pestovať aj na Slovensku v miernom pásme a to v skleníkoch alebo v byte. Vývoz z krajín India, Mexiko a Argentína tvorí 22 % svetovej produkcie (2007).

Uplatnenie: Obsahujú veľké množstvo kyseliny citrónovej a vody, preto sa používajú ako prírodné okysľovadlo do mnohých pokrmov alebo sa z nich získava kyslá šťava obsahujúca vitamín C, B a minerálne látky (prirodzená asociácia na pojem citrón). Kyselina citrónová sa používa pri fermentačných procesoch. V uzavretých priestoroch sa využíva jeho schopnosť prevoňať miestnosť. Jeho vlastnosť je aj odstrániť mastnotu, bieliť škvrny a dezinfikovať (tzv. d-Lemonén pôsobí ako insekticíd). Má antibakeriálne schopnosti. Drevina má technické využitie. Ďalšie využitie má v aromaterapii, alternatícnej medicíne a je vo veľkom množstve ľudových liečiv, dokonca vedci z Ohio State University dokázali, že aróma citróna môže zlepšiť náladu citronovnik-1083_jpg_290x600_q85 a uvoľniť organizmus. Šťavou z citrónaso soľou (práškom do pečiva) vytvoríme jemné brusivo – prostriedok na čistenie medeného riadu. Šťava može byť použitá na zosvetlenie farby vlasov.

Zaujímavosť: Populárny vedecký experiment v školách zahŕňa pripojenie elektródy do citróna – použitie ako batéria. Energia je schopná poháňať malý elektrický motor. Treba podotknúť, že tieto experimenty tiež fungujú aj s inými druhmi ovocia a zeleniny. Z tejto rady citrusov je aj limetka. Je podobná citrónu. Od toho sa však liší zelenou farbou, veľkosťou (menší) a mierou kyslosti (menšia). Zbierajú sa nezrelé, tento fakt jej však neškodí na šťavnatosti. Farba je väčšinou zelená, je ale možné sa stretnúť aj so žlto-zelenou farbou. Limetka rastie na strome v tropických oblastiach, ale je možné ju vypestovat v skleníku. Limetky delíme na dva druhy: limetky mexické – druh, ktorý je ešte menší a krásne zelený; limetky perské – druh, ktorý je o niečo väčší a má zeleno-žlté zafarbene. Limetky obsahujú rovnako ako citróny vitamíny B, C a minerálne látky.

Aplikácia silice z citróna je v produkte Telové sviečky.