Pomarančovník, citrónovník pomarančový

Pomerančovník, Citrus sinensis, Pomaranč

Výskyt: Pomaranč je plod citrónovníka pomarančového (hovorovo pomarančovník); sú to menšie stromy s výškou do 10 m alebo kry. Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, z Indie a priľahlej oblasti Číny a Barmy. Dnes sa pestujú hlavne v subtropických oblastiach s veľmi teplým alebo teplým citronovnik-pomarancovy-1055_jpg_290x600_q85 citronovnik-pomarancovy-1056_jpg_290x600_q85letom (priemerná teplota najteplejšieho mesiaca je 26 až 30 °C alebo 22 až 26 °C) a primerane chladnou zimou (priemerná teplota najchladnejšieho mesiaca je 7 až 12 °C). Divo rastúci pomarančovník nie je známy. Do Európy sa dostal až v polovici 15. storočia a približne v rovnakej dobe bol rozšírený aj na západ. Existujú však aj domnienky, že v Európe bol známy už v 2. až 3. storočí nášho letopočtu.

Uplatnenie: Pomaranče sú významným zdrojom vitamínu C. Pomaranče sa využívajú hlavne na priamu konzumáciu a na výrobu džúsu, využíva sa aj jeho kôra oplodia ako aj samotné oplodie. Pomaranče pestované pre priemyselnú výrobu sa zvyčajne pestujú v hájoch, po celom svete. Prvé tri najvýznamnejšie pestovateľské krajiny Brazília, Spojené štáty a Mexiko vyvážajú až 30% svetovej produkcie.

Aplikácia plodu Pomarančovník sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Fenikel obyčajný, Leuzea šustivá, Kozinec blanitý a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.