Citrónová tráva (vôňovec citrónový)

Citronela, Cymbopogon citratus (DC. ex Ness) Stapf., Lemongrass (ostnatý drôt, hodvábna hlava)

Výskyt: Citrónová tráva je pôvodom z Indie. Poznáme približne 55 druhov tráv, je udomácnená v miernych a teplých tropických oblastiach Starého sveta a Oceánie. Je to vysoká, vytrvalá tráva.citronova-trava-1282_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Najpoužívanejšia je ako bylina v ázijskej kuchyni. Má citrusovú chuť a aplikuje sa sušená v prášku alebo čerstvá bylina. Citrónová tráva sa bežne používa v čajoch, polievkach a kari. Je tiež vhodná na hydinu, ryby a morské plody. Často sa používa ako čaj v afrických a latinskoamerických krajínách (napríklad Togo, Mexiko). Výskum tiež ukazuje, že citrónová tráva má anti – hubové vlastnosti. Citronelová tráva (Cymbopogon) rastie do 2 m výšky a má červenú základňu stonky a tieto druhy sa používajú na výrobu citronelového oleja, ktorý je použitý v mydlách, do repelentov proti hmyzu, v sviečkach a tiež v aromaterapii, ktorá je známa v Indonézii. Hlacitronova-trava-1281_jpg_290x600_q85 vné chemické zložky citronely Geraniol a Citronellol sú antiseptické, preto je ich využitie v domácnosti na dezinfekčné prostriedky. Tráva sa používa aj na kulinárske účely, do čajov a ako príchuť. Má liečivé vlastnosti a používa sa v prastarých indických Ajurvédskych liekoch.

Zaujímavosť: Výťazok z citronely sa používa ako ochranný prostriedok v múzeách na staroveké dokumenty (udržiava ich suché a vláčne).

Aplikácia bylinky Citrónová tráva sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyBedrovník anízový, Brusnica pravá,Sladkovka hladkoplodá a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.