Grapefruit (citrónovník rajský)

Grapefruit, Citrus paradisi alebo Citri × paradisi, Grep

Výskyt: Grapefruit, skrátene grep je subtropická drevina pestovaná pre svoje citrusové plody rovnakého názvu. Grapefruit bol prvýkrát objavený na ostrove Barbados v Karibskom mori, odkiaľ bol odvezený do Ameriky. Grep sa potom pestoval ako okrasná rastlina, ako ovocie je však populárny až od 19. storočia. Pestuje sa v Brazílii, Izraeli, Texase, Kalifornii, na Floride alebo aj v Turecku a Španielsku. Dnes poznáme štyri farebné formy: biely, žltý, ružcitronik-rajsky-1033_jpg_290x600_q85ový a červený.

Uplatnenie: Grapefruit obsahuje bohaté množstvo vitamínu C, B1 a K. Samotný plod je plný na organizmus blahodarne pôsobiacich prírodných flavonoidov. Grep zvyšuje obranyschopnosť organizmu, zlepšuje krvný obeh. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a ak ho budeme často konzumovať, znížime tak riziko, že dostaneme rakovinu pľúc alebo žalúdka. Eliminuje napríklad množenie Candida albicans, Aspergillus niger, Chlamydia trachomatis, Proteus vulgaris, Salmonella typhi, Klebsiella pneumoniae, Diplococcus pneumoniae, Helicobacter pylori a mikroskopického parazita Trichomonas vaginalis. Obmedzuje množenie Staphylococcus aureus. Ako silica je dobrá na dezinfekciu, detoxikáciu a na osvieženie vzduchu. Pôsobí antidepresívne. Stimuluje a osviežuje. Horká chuť grapefruitu zvádza na použitie cukru, ale toto spojenie nie je príliš vhodné, pretožegrapefruit s cukrom v žalúdku kvasí. Prinášajú úľavu a prvú pomoc od väčšiny mykóz, alergických prejavov pokožky, chronických i akútnych zápalov. Na rozdiel od mnohých dnes známych prírodných terapeutických prostriedkov, nie je užívanie extraktu z grapefruitových jadierok nijako návykové. Ide o „novú“ látku, ktorej účinky a široké spektrum použitia sa stále ešte skúma. Prišla však ako na zavolanie, aby pomohla proti mnohým „novodobým“ ochoreniam, ktorých vďaka modernému spôsobu života pribúda. Významné sú aj jadiecitronik-rajsky-1032_jpg_290x600_q85rka plodu.

Zaujímavosť: Keď prví európski botanici objavili a pomenovali v 17. storočí na karibskom ostrove Barbados tmavo zelený strom názvom Citrus paradisi(citrónovník z raja), ešte netušili, koľko dobrôt ponúka vo svojich plodoch. A nesnívalo sa im ani o fakte, že vo svojom jadierku ukrýva obrovskú silu, ktorá pomôže ľudstvu v obrane proti najmenšom parazitom –vírusom, baktériám a plesniam. Základom úspechu výťažku z jadierok grapefruitu, je vysoký obsah bioflavonoidov spolu so základnou látkou, ktorá vykazuje silné účinky zabraňujúce množeniu baktérií, vírusov a plesní.
Účinky extraktu z grapefruitových jadierok:

  • účinnosť extraktu je proti asi 800 kmeňom baktérií a vírusov, proti cca 100 kmeňom plesní a tiež proti jednobunkovými parazitom,
  • extrakt z grapefruitových jadierok je účinný už pri koncentrácii jedna ku tisíc
  • nemá toxické účinky
  • má pozitívny vplyv na imunitný systém a
  • je to čistý prírodný produkt.

Aplikáciu účinkov jadierok plodu citrónovnika rajského (grepfruit) nájdete v doplnku zdravej výživy ParaProteX a Xantho PLUS.