Cesnak medvedí

Medvědí česnek, Allium ursinum, syn. A. latifolium, A. nemorale, Ophioscorodon ursinum, –

Výskyt: Cesnak medvedí je liečivá rastlina z čeľade cesnakovité (Alliaceae) a rastie skoro na jarcesnak-medvedi-2105_jpg_290x600_q85na vlhkých miestach, začínajú vyrastať dlhé jazykovité listy. Zbierať listy môžeme len krátko, rýchlo zakvitne a potom jeho nadzemná časť vyschne. Musí vyrásť a zakvitnúť skôr, ako sa stromy prebudia a zatienia listami všetko pod sebou. Cibuľka v zemi prežíva zvyšok roka vo vegetačnom kľude. Treba dať pozor, aby sme si ho nepomýlili s prudko jedovatou konvalinkou.

Uplatnenie: Listy konzumujeme pokiaľ sú čisté a mladé alebo z nich pripravujeme šťavu, ktorú užívame počas roka. Cesnak medvedí má najmä čistiace účinky. Prečistí trávenie, krv a zabráni sklerotizácii ciev. Ničí choroboplodné zárodky, preto je dobré ho užívať pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach a zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých, plesňových ochoreniach. Spoľahlivo ničí zlatý stafylokok, Candidu albicans a chlamídie. Nesie pomenovanie ako antibiotikum a silný proti hnilobný prostriedok a mierne preháňadlo. V ľudovom liečiteľstve sa používal ako prostriedok na riešenie hlístových ťažkostí.cesnak-medvedi-2099_jpg_290x600_q85

Zaujímavosť: Naši predkovia, ktorí osídlili podunajské kraje už pred 1500 rokmi, cesnak medvedí dobre poznali, využívali ho v kuchyni a liečili ním rôzne choroby. Vedeli, že posilňuje organizmus, vyháňa parazity a tí, ktorí ho konzumovali pravidelne, dlho ostali zdraví a vyhla sa im kadejaká choroba. Pomliaždené listy kládli na hnisavé rany napadnuté plesňami a tie sa rýchlo zacelili. Ľudia si všimli aj to, že vyslabnuté medvede po zimnom spánku okusujú listy tejto rastliny, aby nadobudli nové sily.

Aplikácia bylinky cesnak medvedí je v tinktúre rovnakého názvu – cesnak medvedí.