Catuaba

Catuaba, Erythroxylum catuaba, –

Výskyt: Catuaba je stredne vysoký strom so silným povrazovitým kmeňom a krásnymi kvetmi. Catuabarastie v dažďových pralesoch na severovýchode Brazílie. Prvýkrát bol popísaný v roku 1904. Miestne synonymá sú Chuchuhuasha, Tatuaba, Pau de reposta, Piratancara a Caramuru.

Uplatnenie: Kôra juhoamerického stromuErythroxylum catuaba je bohatá na minerály a stopovécatuaba-1090_jpg_290x600_q85prvky (magnezium, draslík, vápnik), pôsobí ako afrodiziakum (pomáha pri odstránení erektilnej dysfunkcii, stimuláciou nervového systému), pomáha pri liečbe, rekonvalescencii po vážnych chorobách, emocionálnej nestabilite, žalúdočných problémoch.Catuaba pôsobí pozitívne na nepokojný spánok, pri problémoch s myslením a sústredením, pomáha pri liečbe neurasténie. Alkaloidy, ktoré catuaba obsahuje sú sústredené v kôre. Tento čaj pochádza podobne ako lapacho z kôry stromu rastúceho v dažďovom pralese. V Brazílii je po stáročia známy pre svoj osviežujúci účinok.

Zaujímavosť: Z Brazílie tiež pochádza tvrdenie: „Pokiaľ muž počne dieťa do šesťdesiaticatuaba-665_jpg_290x600_q85 ch rokov, je to zásluha catuaba. Pokiaľ sa stane otcom ešte po šesťdesiatke, môže za to zasa iba catuaba“. Lapacho a catuaba sa často kombinujú, účinky sa potom sčítavajú (synergia).

Príprava čajoviny (nie je v ponuke, ale je dosiahnuteľná): Vzhľadom k tomu, že catuaba (aj lapacho a vilcacora) nie sú obvyklé čajoviny v našich podmienkach, tak uvádzame aj prípravu. Dáme zovrieť 1 liter vody, vložíme 3 polievkové lyžice (alebo podobný objem) kôry do vriacej vody, necháme 5 minút variť, odstavíme na 15 minút, schladíme a pijeme (napríklad v rámci pitného režimu dňa).

Aplikácia bylinky catuaba je v doplnkoch zdravej výživyVitalWoman a VitalMan.