Caragana sinica

Caragana sinica (syn.: Caragana chamlagu – Lam.; Robinia sinica – Buc’hoz.)

Výskyt: Caragana má pravdepodobne domov v Ázii, Číne, Južne Kórei. Je popísaných vyše 80caragana-sinica-1473_jpg_290x600_q85druhov. Rastie najmä na otvorených miestach v horských oblastiach. Ker (malý strom) rastie do výšky 1,5 m, niekedy aj vyššie. Je odolný proti mrazom. Rastlina preferuje ľahké (piesočnaté) a stredné (hlinité) pôdy, vyžaduje dobre odvodnené pôdy a môže rast v nutrične chudobnej pôde. Preferuje kyslé, neutrálne a zásadité pôdy. Caragana nie je schopná rásť v tieni. Rastlina je odolná aj proti silnému vetru. Kvitne väčšinou v žltej farbe, zriedkavo má biele alebo ružové kvety.

Kvitne: Od mája do júna; plody dozrievajú v septembri; kvety sú hermafrodit (má samčie aj samičie orgány) a sú opeľované včelami.

Uplatnenie: Jedlé časti sú kvety, ktoré sa konzumujú surové, alebo varené. Účinky sú protizápalové a tonizujúce. Koreň obsahuje množstvo liečivých zložiek, vrátane saponínov (v čreve sa viažu s cholesterolom) a stilbénov (fytoestrogénov). Bolo preukázané, žecaragana-sinica-1472_jpg_290x600_q85 protizápalové aktivity byliny sú využívané v Kórei na liečbu artritídy, hnačiek a oslabených kostí (odvápnenie, osteoporóza). Používa sa aj v liečbe pokročilého syfilisu.

Aplikácia byliny caragana sinica je na stránke detoxikačných náplastí Detox Patch.