Buchu

Buchu, Agathosma betulina (pôvodne Barosma betulina), Bookoo (buka, buck)

Výskyt: Buchu je rod asi s 135 druhmi v rodine Rutaceae. Domáce prostredie má v južnej častibuchu-1505_jpg_290x600_q85Afriky a v nižších polohách hôr západnej južnej Afriky, kde sa vyskytuje v blízkosti potokov. Je to vždyzelený ker rastúci do 2 m. Listy sú zaoblené, asi 20 mm dlhé. Kvety sú biele alebo bledoružové, ovocie je s kapsulou, v ktorej dozrievajú semená. Ide o veľmi aromatickú bylinku, ktorej listy obsahujú éterické oleje, flavonoidy, glykozidy, slizové látky a tanín.

Uplatnenie: Bylina pôsobí ako stimulant, silné diuretikum, antiseptikum a čistiaca bylina, ktorá zvyšuje potenie. Listy obsahujú éterický olej, ktorý obsahuje limonén, isomenthone, diosphenol (buchu gáfor). Domorodci z južnej Afriky (najvýznamnejší Khoi San západného regiónu Cape), poznali terapeutické účinky buchu na riešenie močových problémov už dlho predtým, než prišli Európania. Holanďania aplikovali buchu pri terapií ľadvinových kameňov, artritídy, cholery, na bolesti svalov a na infekcie močových ciest (17. stor.). Angličania, ktorí sa tu usadili neskô r tvrdili, že buchu bola použitá na terapiu „takmer každého ľudského utrpenia“. Fluidex a Odrinil – dva voľne predajné lieky,sú určené na predmenštruačný syndróm a nadúvanie – oba obsahujú buchu. V gynekologickej praxi sa z buchu infúzie alebo tinktúry aplikujú v terapii cystitídy a uretritídy, najmä keď sú spojené s problémom, ako je kvasinková infekcia. Infúzie sú zvyčajne lepšie ako tinktúry, najmä keď je infekcia prudká. Infúzia sa tiež používa ako výplach pri leucorrhea (biely výtok z pošvy). Bylina je stimulant maternice. Buchu sa používa na odstránenie infekcií močových ciest a to najmä v spojení s problémami s prostatou. Buchu sa tiež používa na zmiernenie príznakov reumatizmu, nbreza-previsnuta-1109_jpg_290x600_q85adúvania, na zníženie zadržiavania vody v organizme a pri zápale hrubého čreva, ďasien a ústnej sliznice. Buchu macerované v octe sa používa ako liek na modriny a vyvrtnutie.

Upozornenie: Pri použití buchu ako diuretika je potrebné poznamenať, že to môže poškodzovať telo, odbúrava draslík a preto by ste mali zvýšiť spotrebu potravín bohatých na draslík, ako sú banány, rôzne zeleniny, celé zrná a ryby. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace by nemali akceptovať postupy s buchu a bylina by sa tiež nemala aplikovať pre malé deti. Esenciálne oleje extrahované z buchu by sa nemali používať v aromaterapii.

Aplikácia byliny buchu je v doplnku zdravej výživy URX.