Brusnica pravá

Brusinka pravá, Vaccinium vitis-idaea L., –

Výskyt: Brusnica pravá pravdepodobne pochádza z Číny a nie je na Slovensku žiadna novinka. Vyskytuje sa vo voľnej prírode a to v pôvodných porastoch Slovenska od nížin až po subalpínske pásmo. Rastie na nevýživných, veľmi kyslých piesočnatých pôdach i rašeliniskách. Aj napriekbrusnica-prava-1048_jpg_290x600_q85tomu v akých nehostinných podmienkach rastie, obsahuje veľké množstvo vitamínov. Brusnica je jeden z mála ovocných druhov, ktorý má odrody prinášajúce úrodu jedenkrát i dvakrát za vegetáciu.

Uplatnenie: Brusnica pravá je pre svoju špecifickú chuť plodov a terapeutické účinky čoraz obľúbenejšia. Tvorí vynikajúcu prílohu k jedlám z diviny a hydiny, výborné sú brusnicové omáčky. Plody obsahujú hlavne cukry, organické kyseliny, pektíny, minerálne látky (P, K), flavo
noidy, glykozidy (arbutín) a vitamíny (C a P). Vyšší obsah kyseliny benzoovej v plodoch zvyšuje ich trvanlivosť. Ovocie možno spracovať na kompóty, šťavy, džemy aj likéry, dajú sa zmrazovať i sušiť. Majú široké použitie v potravinárskom priemysle. Plody slúžia ako podporný prostriedok v prevencii a terapii zápalov močového ústrojenstva, reumatizmu a dny. Pôsobia dezinfekčne na tráviacu sústavu, používajú sa pri terapii nachladnutí (znižujú horúčky).

Brusnica odrody Vaccinium macrocarpon aleboOxycoccos macrocarpus je udomácnená na severovýchode Severnej Ameriky a nesie meno (v preklade) veľká brusnica, americká brusnica alebo medvedica lekárska. Táto odroda je súčasťou súboru byliniek v produkte URX, určeného pre zdravie močového traktu. Exktrakt pomáha nie len brusnica-prava-1047_jpg_290x600_q85prichyteniu patogénov, ale aj pozitívne vplývajú na pH moču, čím pomáha trakt udržovať zdravý.

Upozornenie: Neodporúčame pri ťažších poruchách pečene a pri ľadvinovej diéte; neodporúča sa tiež ľuďom náchylným na tvorbu obličkových kameňov a pacientom s Warfarínovou kúrou.

Aplikácia bylinky brusinka pravá je na stránke doplnku zdravej výživy Zenthonic, URX.