Brusnica čučoriedková

Brusnice borůvková (borůvka černá), Vaccinum myrtillus L., Jafura (čučoriedka, čierna jahoda)

Výskyt: Brusnica čučoriedková rastie vo vyšších polohách, najmä v riedkych ihličnatých lesoch,brusnica-cucoriedkova-1031_jpg_290x600_q85na holinách a rašeliniskách (bezvápenných). Hojne sa vyskytuje v celej strednej a severnej Európe, v severnej Ázii a v Severnej Amerike.

Kvitne: Od mája do júna.

Zber: Zbierame mladé listy od júla do augusta, potom plody. Sušíme pri teplote maximálne 40 stupňov. Veľmi obľúbená plodina.

Uplatnenie: Prvá písomná zmienka je od Hildegardy von Bringen, ktorá odporúčala bylinku proti „hnilobe v ústach„. Vitamín P v antokyanidíne má cievy zužujúce vlastnosti a pôsobí proti opuchom. Vonkajšie a vnútorné použitie čerstvých a sušených plodov sa osvedčilo na príznakybrusnica-cucoriedkova-1027_jpg_290x600_q85 cievnej nedostatočnosti a obehových ťažkostí. Čerstvé plody sú vhodné aj na krehké podkožné vlásočnice, teda krvné podliatiny a bodkovité krvné výrony. Najdôležitešia vlastnosť je však účinok proti hnačke. Plody sú predmetom zavárania, ale aj „mlsania“ v koláčoch.

Zaujímavosť: Brusnice čučoriedkové zlepšujú zrak. Počas druhej svetovej vojny ich podávali letcom na nočné lety.

Aplikáciu bylinky brusnice čučoriedkovej nájdete v produkte Luteín PlusZenthonic, elixíre Diasan, tinktúre Dia zmes a produkte MegaProtect 4Life aXantho PLUS.