Brokolica

Brokolice, Brassica oleracea var. botrytis italica, –

Výskyt: Brokolica je jedlá rastlina druhu kapusta obyčajná (Brassica oleracea), ktorá je druhom brokolica-1693_jpg_290x600_q85 brokolica-1694_jpg_290x600_q85 brokolica-1695_jpg_290x600_q85kelu a príbuzné karfiolu. Je to jednoročná ako aj dvojročná rastlina. Pochádza z oblasti Stredomoria, a je známa vyše 2000 rokov (Rímsky ríša). Pestuje sa pre dužinaté stonky s ružicami. Môže sa konzumovať surové alebo dusená. Kultivary B. oleracea sú zoskupené podľa vývojovej formy do 7. hlavných skupín kultivarov:

  • Brassica oleracea Acephala – zimná kapusta,
  • Brassica oleracea Alboglabra – čínska brokolica ,
  • Brassica oleracea Botrytis – karfiol, brokolica Romanesco,
  • Brassica oleracea Capitata – kapusta,
  • Brassica oleracea Gemmifera – ružičkový kel,
  • Brassica oleracea Gongylodes – kaleráb,
  • Brassica oleracea Italic – brokolica,
  1. o Brokolica stonková/Špargľová (Calabrese),
  2. o Brokolica karfiolová.

Uplatnenie: Brokolica obsahuje vysoký podiel vitamínov C, K a vlákniny. Brokolica tiež obsahuje viacero živín so silnými antirakovinovými vlastnosťami. Brokolica je bohatá na vitamín C, beta-karotén (provitamín A), kyselinu listovú (B9) a vitamín B2, z minerálnych látok obsahuje predovšetkým draslík, vápnik, fosfor a síru. V poslednej dobe sa objavili štúdie, ktoré potvrdzujú, žebrokolica významne ochraňuje ľudský organizmus proti voľným radikálom, toxickým a rakovinotvorným látkam. Chemické látky, ktoré sú obsiahnuté vbrokolici, podľa vedcov z Georgetownskej univerzity v Spojených štátoch dokážu opraviť DNA v bunkách a tým zabrániť ich rakovinnému bujnenie. Ďalšie skúmané vlastnosti sa stotožňujú s antivírovými a antibakteriálnymi schopnosťami. Vysoký príjembrokolice sa uplatňuje na zníženie rizika agresívnej rakoviny prostaty. Brokolica bola taktiež aplikovaná v prevencii srdcových ochorení.

Aplikácia zeleniny Brokolica sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyŽenšen pravý, Thapsia Garganica,Pamajorán obyčajný a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.