Breza previsnutá

Bříza bělokorá, Betula pendula L., Učiteľské žezlo (brezina, brezuľa)

VýskytBreza previsnutá dáva prednosť veľmi kyslým a kyslým pôdam (pH 3,5 až 6,0), staršímbreza-previsnuta-1109_jpg_290x600_q85zležaným navážkam a príležitostne osídľuje piesky a kremičité horniny; je nenáročná na ekologické podmienky, veľmi rýchlo rastie. Má výborné rezbárske drevo a je dobre známa včelárom.

Kvitne: Apríl až máj (včelám poskytuje hnedavý peľ a tmel – propolis).

Zber: Dôležité sú listy, zberajú sa len svieže, bez jahniad, zdrevnatených častí najlepšie ručne (v rukaviciach zdrhovaním) a to v apríli až júni (auguste). Sušia sa v tenkých vrstvách na tienistých a vzdušných miestach.

Uplatnenie: Brezové listy majú močopudné účinky, čo je potvrdené aj z dávnejších výskumov. Nedávno sa však podiel flavonoidov na vylučovaní vody z obličiek a klinické pozorovania sčasti potvrdzujú diuretickú činnosť. Význam listov v močopudných a prečisťovacích vlastnostiach ich predurčuje na potláčanie dôsledkov dny, reumy a opuchov.

Upozornenie: Získavanie brezovej šťavy navŕtavaním kôry stromov poškodzuje strobreza-previsnuta-1108_jpg_290x600_q85 my – u nás zakázané!

Aplikáciu exktraktu z brezy nájdete v elixíre Reumel, tinktúre Čistiaca zmes a čajoch Zápal močových ciest BIO a Cholestin.