Brest hladký (strom)

Brest hladký, Ulmus rubra, –

Výskyt: Brest hladký je rod listnatých stromov z čeľade brestovité (Ulmaceae) a jeho pôvod sa predpokladá na území východu Severnej Ameriky.Brest hladký má synonymum brest červený (v angličtine red elm). Majú striedavé, jednoduché, raz nebo dvakrát ryhované listy, obvykle s asymetrickými základmi, často hrubé so štetinami. Plodom je okrúhla krídlatá nažka. Do rodu Ulmus podľa rôzneho taxonomického triedenia patrí 20 až 45 druhov. Velké rozpätie tohoto brest-hladky-strom-1691_jpg_290x600_q85 brest-hladky-strom-1692_jpg_290x600_q85čísla je spôsobené ich náročným vymedzením. Bresty sa ľahko krížia s umelo pestovanými odrodami, čím vznikajú nové, lokálne sa vyskytujúce hybridy. Časť brestov rastúcich v Európe postihuje choroba grafióza.

Uplatnenie: Drevo je ťažké, odolné a hustý. Používali sa na stĺpiky plota a poľnohospodárske náradie. Pôvodní Američania používali rôzne časti stromu pre širokú škálu liekov a vnútorné kôra sa používala proti skorbutu.

Zaujímavosť: Červený brest je pomenovaný pre jeho vnútornú kôru, ktorá je vlhká, lepkavá a červená.

Aplikácia stromu Brest hladký sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyKapucínka väčšia, Jahoda lesná, Ríbezľa čierna a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.