Borovica lesná (sosna)

Borovice lesní, Pinus sylvestris L. –

Výskyt: Borovica lesná je najrozšírenejší a najskromnejší strom, rastie od mokradí až po piesky, nevadí mu sucho, vysoké teploty ani mráz, náročný je akurát na slnko, radíme ho medzi priekopnícke dreviny. Drevina prirodzene rozšírená vo väčšine Európy, najmborovica-lesna-sosna-1690_jpg_290x600_q85ä na Korzike a v južnom Taliansku. Vždyzelený ihličnan. Jedná sa o stredne veľký strom . Koruna mladých stromov je pravidelne kužeľovitá, konáre vyrastajú v praslenoch. U starších jedincov je koruna skôr otvorená, dáždnikovitá a po strate spodných konárov uvoľnená. Kôra je červenkastá alebo hnedosivá na spodnej časti kmeńa, ale smerom nahor sa mení na tehlovočervenú a v staršom veku je borka rozpukaná na veľké odlupujúce sa doštičky. Ihlice rastú po dvoch, sú šedozelenej alebo namodralej farby, 5 až 7 cm dlhé, jemne stočené,nepatrne sploštené,krátko končisté. Samičie šišky rastú jednotlivo alebo vo zväzočkoch po 2 až 3, sú jasne zelené a kužeľovito vajcovité. V druhom roku sa menia na drevité a nadobúdajú hnedastú farbu. Dozreté šišky sú asi 5-8 cm dlhé.

Kvitne: V máji až júni.

Uplatnenie: Využitie má aj ako terapeutická rastlina – zbierajú sa púčiky, avšak iba z vyrúbaných stromov (zber púčikov zo živých drevín je zakázaný). Droga obsahuje silicu, triesloviny, hborovica-lesna-sosna-1689_jpg_290x600_q85orčiny, glykozidy a organické kyseliny. Vnútorne sa používa pri chorobách dýchacích ciest, formou kúpeľov sa aplikuje pri nespavosti, neurotizme a reumatizme, pri reumatickej artritíde, aj pri geriatrickej starostlivosti. Borovicovýéterický olej má vzpružujúce, antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Oficiálna medicína využíva živicu z poraneného kmeňa ako prísadu do mastí na vredy, protireumatických mazadiel a tiež na inhalácie pri bronchitídach. Pestuje sa hojne na lesnícke účely, poskytuje úkryt lesným živočíchom a využíva sa aj ako dekoratívna drevina.

Aplikácia stromu Borovica lesná sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyImelo biele, Damiána, Valeriána lekárska a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.