Betel (list)

Betel, Piper betle, –

Výskyt: Betel je list vínnej révy, ktoré patria do rodiny Piperaceae. Betel je stále zelená a vytrvalá liana. Rastlina pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie (India a Srí Lanka). Betel potrebuje betel-list-1292_jpg_290x600_q85 vlhkú pôdu, ale nemala by mať nadmernú vlhkosť.

Uplatnenie: Betelové listy sa používajú ako stimulant, antiseptikum a osviežovač dychu. V Indii betel a areka (Areca catechu) zohrávajú dôležitú úlohu v indickej kultúre, najmä medzi hinduistami. Je veľa tradičných obradov, ktoré nie sú mysliteľné bez betel a areku.Betel a areka zohrávajú dôležitú úlohu aj vo vietnamskej kultúre. Vysoká miera rakoviny ústnej dutiny v južnej Ázii mohla byť spôsobená žuvanímbetel. V Indii sa používa betel na “vyháňanie” červivosti. Pôsobí tiež údajne ako afrodiziakum. V Malajzii sa používa na terapiu bolesti hlavy, artritídu a bolesti kĺbov. Na Filipínach, Thajsku, Indonézii a v Číne sa používa na zmiernenie bolesti zubov. V infúzii môže pomôcť pri poruche trávenia, ako liek na zápchu a ako pomôcka pre dojčenie. Takmer všetky indonézske ženy používajú listy v kúpeli po pôrode pretože sťahuje vaginu. Indonézska vláda schválila betel ako prírodný liek proti výtoku z pošvy.

Zaujímavosť: Betel je pravdepodobne odvodený od názvu starobilého mesta v Jeruzaleme – z hebrejčiny Beit El (dom Boží). Toto mesto je niekoľkokrát spomenuté v Genesis.
Vo Vietname je príslovie, že „betel začína rozhovor“ teda je vhodné žuť betel pri slávnostných príležitostiach alebo ak treba „prelomiť ľady“ v nevhodných situačných rozhovoch. Betel a arebetel-list-1291_jpg_290x600_q85 ka sa používajú na tradičnej vietnamskej svadbe. Na základe povery o pôvode týchto rastlín, ženích tradične ponúka rodičom nevesty betel a areku (okrem iného) výmenou za nevestu. Preto betel a areka (chuyện trau cau) je synonymom pre manželstvo.

Aplikácia extraktu bylinky betel sa používa na kombináciu s Muira Puama.