Benedikt lekársky

Benedikt lékařský, Cnicus benedictus L., –

Výskyt: Benedikt lekársky (hrejivý) rastie na suchých kamenistých lokalitách, okrajoch ciest a v záhradách. Pochádza zo Stredomoria.

Kvitne: Od júna do júla.benedikt-lekarsky-1119_jpg_290x600_q85

Zber: Zbierame listy, a to viac krát do roka. Najskôr odrežeme len prízemné listy vo výške asi 5 až 10 cm nad zemou. Neskôr režeme aj byľové listy a nakoniec aj byľové vŕšky s kvetmi, ktoré s listami nesmieme pomiešať. Sušíme pri teplote 30 stupňov.

Pestovanie: Darí sa mu vo vápnitej, mierne vlhkej pôde na slnečnej strane. Semená vysievame postupne včaššie na jar do riadkov 30 cm až 50 cm od seba vzdialených, aby rastlina mala dosť svetla. Plejeme pokiaľ porast nezmohutnie a okopávame aj po zbere. Pestuje sa najmä v Taliansku a Španielsku. Je podobný bodliaku.

Uplatnenie: Vedecky sa uznáva použitie benediktu pri nechutenstve a pri tráviacich ťažkostiach, najmä pri pocite preplnenosti a plynatosti. Výskumami sa zistilo, že benedikt má dokonca baktériostatický účinok proti agresívnym hnisavým baktériam, ako sú Stafylococcus aureus a Stafylococcus faecalis.

Zaujímavosť: V Meinzi sa v roku 1485 objavila Záhrada zdravia – prvá veľká kniha o bylinách. Tu sa o benediktelekárskom a jeho účinkoch môžeme dočítať „…majster Galienus (Galenos z Pergamu) v kapitole o rastline Cardus benedictus píše, že povaha tejto rastliny upchaté orgány otvára, preniká nimi a urýchľuje vylúčenie moču…“.benedikt-lekarsky-1120_jpg_290x600_q85

Upozornenie: Neodporúča sa pri alergii na astrovité byliny (arnika, rumanček, rebríček (myší chvost)) – môže dôjsť ku alergickým reakciám.

Aplikáciu bylinky benedikt lekársky nájdete v tinktúreBenedikt, elixíre Respiran, Na pečeň BIO čaji,Žalúdočný horký BIO a Pečeňovom U čaji.