Bazalka pravá

Bazalka pravá, Ocimum basilicumL., basilika, bazalienka

Bazalka pravá je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Má špecifickú intenzívnu vôňu. Ľudovo sa bazalke hovorí aj basilika, prípadne bazalienka. Bazalka je medonosnou rastlinou, pre svoju bohatosť kvitnutia je veľmi cennou včelárskou rastlinou.bazalka-prava-1888_jpg_290x600_q85

Výskyt: Bazalka pôvodne pochádza z oblasti Indie, pestuje sa už od staroveku. Do Európy bola bazalkaprivezená v 16. storočí najmä ako okrasná rastlina. V súčasnosti existuje veľké množstvo odlišných druhovbazalky s rozmanitou farbou kvetov i listov. Zahŕňa približne 50 druhov polokerov a bylín, ktoré rastú v tropických až miernych podnebných pásmach. Narastá do výšky 20 až 40 cm. Rastlina má kríčkovitý vzhľad.Bazalka je rastlina nenáročná na pestovanie, preto je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri. Obľubuje teplé slnečné stanovištia chránené pred mrazom a vetrom.

Kvitne: Od júna do septembra. Semená sa vysievajú v marci do debničiek alebo pareniska.bazalka-prava-1887_jpg_290x600_q85

Liečivé účinky: Bazalka sa používa ako korenina pridávaná do jedál, ďalej sa využíva i v lekárnictve a voňavkárstve. Sušené listy ako korenie do jedál alebo vo forme čaju podporujú trávenie. Najlepšie je spracovať bazalku hneď po odrezaní, v dobe krátko pred kvitnutím (v tomto období majú listy bazalkynajintenzívnejšiu chuť i arómu). Listy bazalky sa pridávajú do šalátov, na ochutenie mäsa, či omáčok. Zaujímavým faktom je, že bazalka si i pri tepelnom spracovaní uchováva svoje liečivé schopnosti. Priaznivý účinok má bazalka i pri nadmernom tvorení plynov, t. zn. nadúvaní. Dráždením žalúdočných žliaz vyvolávabazalka zvýšenú chuť do jedla. Bazalka účinkuje i protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny, má protikŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom.

Zaujímavosť: Slovo bazalka pochádza z gréckeho basileus, čo znamená „kráľ“. Má sa za to, že rástla na mieste, kde svätý Konstantín a svätá Helena našli svätý kríž.

Bazalka pravá je prímesou karí korenia.