Baza čierna

Bez černý, Sambucus nigra L., Psia baza (bazička, bez)

Výskyt: Je ozdobný a užitočný ker, ktorý pochádza zo strednej a južnej Európy. Rozšíril sa v svernej Afrike, vo Francúzsku. U nás rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri potokoch, okolo stavenísk a rumoviskách.baza-cierna-1214_jpg_290x600_q85

Kvitne: Od mája do júla.

Zber: Zbierame kvety v plnom rozkvete a plody. Kvety orezávame v suchom počasí a prudko sušíme zavesené za hlavnú stonku na motúze. Chránime pred svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli a máji, kvety v lete. Druhá zelená kôra (zoškrabujeme na jar a jeseň) sa oddeľuje od sivej kôry a dôkladne suší.

Uplatnenie: Výťažok z kvetov riedený vodou pôsobí močopudne a prečisťuje organizmus, kým alkoholový macerát nemá účinok. Aj listy sa používajú ako močopudný a potopudný prostriedok. Kvety, plody a kôra podporujú vylučovanie moču a potu, ktoré sa zadržiavajú v organizme po prechladnutí a chrípke. Rovnako sa odporúčajú na povzbudenie činnosti tráviaceho ústrojenstva a obličiek. Plody majú mierne preháňavý účinok. V prípade extrémnej fyzickej a psychickej záťaže je jej užívanie vhodné počas celého roka. Za to vďačí vysokej koncentrácii užitočných látok vrátane flavonoidov (kvercetín, rutín), vitamínov C a A, ovocných baza-cierna-809_JPG_290x600_q85 kyslín ako aj rozličných glykozidov.

Upozornenie: Zvýšené množstvo draslíka v krvi (hyperkaliémia) a užívanie extraktov z bazy je rozumné konzultovať s lekárom.

Zaujímavosť: Nálezy semien bazy čiernej boli v dobe kamenne a bronzovej, čo svedčí o tom, že už v praveku slúžila ako potrava.

Aplikáciu bylinky baza čierna nájdete v doplnku zdravej výživy SambuRex, elixíre Cardolen a čaji Proti chrípke BIO.