Bambus

Bambus, Phyllostachys vivax bamboo, –

Výskyt: Bambusy sú skupinou vždyzelených celoročne (s výnimkou niektorých druhov) rastlín, patrí do rodinyPoaceae, podčeľade Bambusoideae, kmeň Bambuseae. Aj obrie bambusy sú členmi  bambus-1469_jpg_290x600_q85rodiny trávy (poaceae).Bambusy sú najrýchlejšie rastúciou kultúrou na svete. Sú schopné rásť až na 60 cm (alebo viac) za deň, vďaka unikátnemu koreňovému systému. Avšak tento ohromujúci rast je závislý na miestnych pôdnych a klimatických podmienok. Bambusy majú hospodársky a kultúrny význam vo východnej Ázii a juhovýchodnej Ázii, kde sú používané v každodennom živote ako stavebný materiál, ako zdroj potravy, ako surovina na výrobu kobercov, ako tkaniny a pod. (univerzálna surovina). Vedci rozornávajú viac ako 70 rodov, rozdelených do asi 1500 druhov. Tie sa nachádzajú v rôznych klimatických podmienkach, od studených hôr po horúce tropické oblasti. Vyskytujú sa v celej východnej Ázii až po severnú Austráliu a na západ do Indie a Himaláje, ďalej v subsaharskej Afrike a v Amerike, na juh sú rozšírené do Argentíny. V kontinentálnej Európe nie sú známe žiadne pôvodné druhy bambusu.bambus-1468_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Najznámejšie sú bambusové výhonky. Sú používané v mnohých ázijských jedlách a sú k dispozícii dokonca aj v supermarketoch v rôznych formách (plátky, čerstvé aj konzervované). Výhonky druhu obrích bambusov obsahujú kyanid. Nakladaný bambussa používa ako korenie. Bambus sa používa v čínskej medicíne na terapiu infekcií a na hojenie rán. V Ayurvede (indický systém tradičnej medicíny) výťažok z bambusu pôsobí ako tonikum na ochorenia dýchacích ciest. Vo väčšine indickej literatúry je Bambusa arundinacea popisovaný ako zdroj bambusovéhomanu.

Zaujímavosť: Niekoľkých ázijských kultúr verí, že ľudstvo vzišlo z bambusového výhonku. Vo filipínskom mýte o stvorení, legenda rozpráva, že prvý muž a prvá žena boli “vytvorení” po bitke živlov (neba a oceánu). V malajzijskej legende je podobný príbeh muža, ktorý sníva o krásnej ženy, zatiaľ čo spí v bambusovomporaste a keď sa prebudí, objavoví ženu vo vnútri.Bambusová trstina bola tiež zbraňou Vietnamcov, legendárny hrdina Saint Giong – ktorý od veku 3 rokov bojoval proti votrelcom.

Aplikácia rastliny bambus je na stránke detoxikačných náplastí Detox Patch.